Да се анализират неизползваните възможности за културен туризъм, които съществуват по Пътя на коприната, и да се идентифицират перспективите за създаване на нови туристически мрежи. Това е идеята на международния проект „SILC Road local culture“ SILC, който стартира в Икономическия университет във Варна в началото на 2019 г. по програма „Черноморски басейн 2014 - 2020“. Бюджетът на висшето училище, което е партньор по проекта, е 198 110 евро. Водеща организация е Университетът в Солун, а останалите партньори са от Армения, Румъния и Грузия. Продължителността на проекта е 30 месеца, а периодът на изпълнение е от 2018г. до 2021г.
Той цели да се идентифицира, документира и картографира културният отпечатък на Пътя на коприната, както и да се оцени и разкрие потенциалът за развитие на районите, които попадат на древния търговски път. Сред поставените задачи е и създаване на първата по рода си пътна виртуална обсерватория – иновативен инструмент за информация, който трябва да формира интересни дестинации и да популяризира неизвестното и неизползвано културно наследство на местно и междурегионално равнище по линията на Западния път на коприната. В проекта е заложено и създаване на предприемаческа SILCNET мрежа, в която ще се прилагат единни стандарти на туристическа услуга и продукти, а членовете й ще обменят и споделят своите знания и опит.
За първи път ще бъде създаден отличителен знак за предприемачите по Пътя на коприната. Етикетът SILCNECT Entrepreneurship Label е система за сертифициране на предприемачите, които предлагат туристически продукти на Пътя на коприната. Целта е да се създаде общ инструмент за стимулиране на местните икономики и да се изградят отношения между страните от Черноморския басейн. От своя страна дейностите по обучение на предприемачите за придобиване на SILCNECT Label ще подпомогнат създаването на идеи за иновации, сътрудничество и търговска свързаност сред бизнеса в сферата на туризма.
Част от проекта е създаването на уеб страница, в която ще бъде публикувана на различни езици събраната и обобщена информация. В платформата ще намерят място и документални филми за местните култури по Пътя на коприната.
Областен Информационен Център – Варна
тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg
адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/
web: www.eufunds.bg, www.varna.bg
група във FB: Областен информационен център - Варна