Екипът на Областния информационен център в Плевен взе участие в кръгла маса на тема „Неизползвани възможности за развитие на бизнеса”. Събитието бе организирано от Бюрото по труда в града и звеното в Ловеч на проект „Развитие на социалната икономика“.
В област Плевен по оперативните програми от периода 2014 – 2020 г., съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, са сключени 1150 договора на обща стойност 455 802 342 лв. Това е два пъти повече в сравнение с предходния период 2007 – 2013 г., подчерта управителят на Областния информационен център Игнат Димитров при участието си в местната конференция на БТА по проект „Европа на Балканите: Общо бъдеще".
Екипът на Областния информационен център в Плевен се срещна с представители на медиите в областта, за да ги информира за успешно преминалите първата проверка концепции за интегрирани териториални инвестиции в Северозападен регион за планиране и да представи предстоящите събития за публични консултации.
Николета Минчева, експерт "Комуникация и информация", представи основните параметри на трите концепции, които са планирали дейности в област Плевен, като насочи вниманието към презентациите, качени на eufunds.bg, и към онлайн анкетите.
Подготовката на концепции за интегрирани териториални инвестиции са водеща тема при септемврийските срещи по места на експертите от Областния информационен център в Плевен. В Гулянци, Искър, Кнежа и Пордим в средата на месеца се проведоха поредица от индивидуални и групови разговори с представители на местната власт и на бизнеса, за да се установи нивото на запознатост със същността на новия за България подход и нагласите за активно участие.
Управителят на Областния информационен център в Плевен, Игнат Димитров, взе участие в четвъртата местна конференция в Северозападния район на планиране, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА). Събитието е част от проекта на Агенцията "Европа в България: Общо бъдеще", който се изпълнява с финансовата подкрепа на Европейската комисия.
Варна бе домакин на информационен ден по процедурата „Развитие на иновационни клъстери“, организиран от УО на ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. с подкрепата на Областния информационен център-Варна. На събитието присъстваха представители на бизнеса, на висши училища и клъстерни организации и други заинтересовани.
Варненският бул. „Васил Левски“ беше ремонтиран в участъка от ул. „Подвис“ до бул. „Осми Приморски полк“ по проекта „Интегриран градски транспорт на Варна – втора фаза“. Той се финансира по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.
Областният информационен център-Варна взе участие в срещата „Резултати от представянето на България в Програма „Хоризонт 2020“ и основна рамка на Програма „Хоризонт Европа“ за периода 2021-2027 г.“, която се проведе в морската столица. На нея присъстваха представители на висши училища, научни институти, бизнес организации и други заинтересовани от темата. ОИЦ-Варна се включи в събитието като контактна точка и по „Хоризонт 2020“ - осмата рамкова програма на ЕС за научни изследвания и иновации с бюджет почти 80 млрд. евро.
Община Варна работи активно по европейски проекти с различна насоченост, като през 2018 година е сключила нови договори и е приключила реализацията на няколко проекта. Това стана ясно на публичното обсъждане на Годишния отчет за изпълнението на сметките за средства от ЕС на Община Варна за миналата година. На него присъстваха представители на администрацията, Областният информационен център-Варна, неправителствени организации, медии и жители на морската столица.
Проекти на варненски учебни заведения за партньорства на училищен обмен са одобрени за финансиране по програма „Еразъм+“, Ключова дейност 2 „Стратегически партньорства“, Сектор „Училищно образование“.
За проектното предложение „Let`s save water as a natural resource“ ОУ „Йордан Йовков“ ще получи финансова подкрепа от 30 283 евро. Образователната институция е координатор по проекта, общият бюджет на който е 160 408 евро.