Днес в гр. Благоевград в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“ беше проведен информационен ден по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014 – 2020 г.
В него взеха участие ученици и преподаватели от гимназията, представители на Управляващи органи на Оперативни програми, бенефициенти, изпълнители и други гости на събитието.
Представители на Управляващия орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 -2020г., направиха представяне на програмата.
ОИЦ – Бургас проведе информационна среща на тема „Актуални и предстоящи възможности за кандидатстване по програми, финансирани от ЕСИФ и представяне на Плана за възстановяване и устойчивост на страната.
В срещата взеха участие Диана Саватева - Заместник-кмет „Култура, туризъм и спорт“, Мая Русева - Директор на дирекция "Стратегическо развитие" и служители на Община Бургас.
От днес Българският червен кръст започва раздаването на хранителни пакети на лица от уязвими групи във Варненска област в изпълнение на Оперативната програма за храни и/или основно материално подпомагане на най-нуждаещи се лица. В Област Варна право на помощта имат 13 686 души. Всички те ще получат по 24,570 кг. от 16 вида хранителни продукти – ориз, спагети, конфитюр, леща, боб, брашно, олио, консерви /лютеница, зелен фасул, домати, грах, гювеч, говеждо месо, говежди кюфтета, пиле фрикасе, риба/ на стойност 50.82 лв. Всеки правоимащ може да получи продуктите до 28 февруари 2020 г.
Областният информационен център-Варна представи пред студенти и преподаватели от Икономическия университет функционалностите и новия публичен модул на ИСУН 2020. На срещата присъстваха студенти в IV и V курс от специалностите „Бизнес икономика“ и „Управление на проекти“.
Повече от 30 ученици и студенти се включиха в инициативата на Джуниър Ачийвмънт България „Мениджър за един ден“ като заеха позициите на управител и експерти в Областния информационен център-Варна. Интерес към събитието проявиха както младежи от цяла Варненска област, така и от други български градове.
Освен че се запознаха с дейността и услугите, които предоставя центърът, те влязоха в ролите на експерт „Комуникация и информация“, експерт „Логистика и информация“ и експерт „Информационно обслужване и услуги“. Начело на ОИЦ-Варна за един ден застанаха седем ученици.
Детска градина „Незабравка” в гр. Разград е един от дванадесетте обекта, в които ще бъдат извършени строителни дейности с оглед повишаване енергоефективността им. Ремонтните дейности се реализират по проект №BG16RFOP001-1.023-0002-C01 „Ремонт, обновяване на материално-техническата база и мерки за енергийна ефективност в образователните институции на територията на гр. Разград” по ОПРР 2014 – 2020 г.
Варненската фирма „Примабилд“ ООД подобри капацитета и разшири дейността си с помощта на проекта „Инвестиции за енергийна ефективност в Примабилд ООД“, финансиран от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020г. Общата му стойност е 2 125 100 лв., като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 1 497 590 лв.
Две професионални гимназии във Варна са изцяло обновени с европейски средства по проекта „Подобряване и модернизиране на образователната инфраструктура на Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ и на Професионална гимназия по икономика „Д-р Иван Богоров“, гр. Варна”. Финансирането е по Оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020“. Бенефициент е Община Варна. Общата стойност на проекта е 2 799 982 лв.
С церемония по първа копка в село Старо Оряхово бе даден старт на проекта „Реконструкция и рехабилитация на улична мрежа в гр. Долни чифлик и село Старо Оряхово, общ. Долни чифлик“ по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“ по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Общата стойност на проекта е 1 654 305 лв.
Да се анализират неизползваните възможности за културен туризъм, които съществуват по Пътя на коприната, и да се идентифицират перспективите за създаване на нови туристически мрежи. Това е идеята на международния проект „SILC Road local culture“ SILC, който стартира в Икономическия университет във Варна в началото на 2019 г. по програма „Черноморски басейн 2014 - 2020“. Бюджетът на висшето училище, което е партньор по проекта, е 198 110 евро.