Дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 (ПМДР 2014-2020) кани желаещите да представят проектни предложения по приоритет на Съюза 5 „Насърчаване на предлагането на пазара и преработването”, като
ОБЯВЯВА процедура чрез подбор на проекти BG14MFOP001-5.014 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”, мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”.
Чрез процедура за подбор на проекти BG14MFOP001-5.014 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”, мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури” се цели подобряване на конкурентоспособността и жизнеспособността на предприятията в сектора на аквакултурите, включително подобряване на безопасността и условията на труд.
Чрез прилагането на дейностите, предвидени в мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури” ще се даде възможност за въвеждане на ресурсно ефективни технологии и други инвестиции за опазване на околната среда в преработвателната промишленост, насърчаване на инвестициите в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници, повишаване на конкурентоспособността чрез развитие на нови или подобрени продукти, процеси или управленски и организационни системи, гарантиране жизнеспособността на аквакултурите чрез насърчаване на преработването и производството им, подобряване на условията на труд и безопасност в преработвателните предприятия, модернизиране на предприятията с оглед намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда.
Подпомагането по настоящата мярка не представлява държавна помощ.
Процедурата чрез подбор на проекти BG14MFOP001-5.014 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури”, мярка 5.4 „Преработване на продуктите от риболов и аквакултури” се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР). Проектите по процедурата следва да бъдат изпълнени на територията на Република България. Резултатите от изпълнението на проектите следва да се ползват на територията на Република България.
Общият размер на безвъзмездна финансова помощ (БФП) по процедурата е 5 900 000 лв., от които 4 425 000 лв. са от ЕФМДР и 1 475 000 лв. национално съфинансиране.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за един проект е 20 000 лева.
Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за един проект е 1 000 000 лева.
Безвъзмездната финансова помощ по тази мярка се предоставя в рамките на определения бюджет за нея в ПМДР 2014 - 2020 г. и е в размер до 50 на сто от общите допустими разходи за дейности, от които:
75% съфинансиране от ЕФМДР и
25% съфинансиране от националния бюджет.
Безвъзмездна финансова помощ по настоящата процедура се предоставя за подпомагане на инвестиции в преработването на продукти от риболов и аквакултури, когато тези инвестиции са свързани с дейности, които:
1. допринасят за реализирането на икономии на енергия или намаляване на въздействието върху околната среда, включително третирането на отпадъци;
2. подобряват безопасността, хигиената, здравето и условията на труд;
3. са свързани с преработването на странични продукти, които се получават в резултат на основни дейности от преработването;
4. са свързани с преработването на продукти на биологичните аквакултури съгласно членове 6 и 7 от Регламент (ЕО) № 834/2007 на Съвета от 28 юни 2007 г. относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 2092/91 (ОВ L 189/1 от 20 юли 2007 г.);
5. водят до нови или подобрени продукти, нови или подобрени процеси или нови или подобрени управленски и организационни системи.
Допустими кандидати по настоящата процедура чрез подбор на проекти са еднолични търговци (ЕТ) или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите.
Условията за кандидатстване, Условията за изпълнение и пълният пакет документи по процедурата са публикувани за обща информация на Единния информационен портал за управлението на Европейските структурни и инвестиционни фондове: https://www.eufunds.bg и в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020).
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 2 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложени. Допълнителни въпроси могат да се задават чрез ИСУН 2020 или по електронна поща: pmdr@mzh.government.bg.
Няма да се дават разяснения, които съдържат становище относно качеството на конкретно проектно предложение. Няма да се предоставят отговори на въпроси, задавани по телефона.
Няма да бъдат изпращани индивидуални отговори на зададени от кандидатите по процедурата въпроси.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 часа на 10.02.2021 г.
Пълният пакет документи, условията за кандидатстване и условията за изпълнение по процедурата можете да намерите тук.
Прикачен файл | Size |
---|---|
5.4 f.zip | 13.28 MB |
Заповед МДР-ПП-09-197 от 06.11.2020 г. - 5.014.pdf | 125.4 KB |
QnA мярка 5.14 93-6741 - revised 25 01 2021.docx | 248.39 KB |