Дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 (ПМДРА) кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритет: 1 „Насърчаване на устойчивото рибарство, възстановяването и опазването на водните биологични ресурси“, като обявява процедура чрез подбор на проекти BG14MFPR001-1.007 „Специфично оборудване на риболовния кораб, дейности и иновации, целящи опазването на околната среда и на биоразнообразието“.
Основната цел на процедурата
Прилагането на вид дейност „Специфично оборудване на риболовния кораб, дейности и иновации, целящи опазването на околната среда и на биоразнообразието” ще допринесе за постигане на специфичната цел 1.6. „Допринасяне за защитата и възстановяването на водното биологично разнообразие и на водните екосистеми“.
Изпълнението на включените в процедурата дейности като трансформацията на риболовния сектор чрез селективност на уредите, нисковъглероден риболов, въвеждане на иновации и постигане на добро състояние на околната среда ще допринесе за постигане на целите на Европейския зелен пакт, Стратегията за биоразнообразие и Кръговата икономика.
Очаквани резултати: Чрез подпомагането на операторите по процедурата ще се създадат предпоставки за повишаване на ресурсната и енергийна ефективност, прилагане на щадящи методи за риболов, както и подобрение и съхранение на биоразнообразието в Черно море и река Дунав. Чрез финансирането на проекти по процедурата ще се подпомагане процесът по декарбонизация и повишаване на устойчивостта на риболовния флот на страната.
Приложими режими на държавни/минимални помощи
Подпомагането по настоящата процедура не представлява държавна помощ.
Допълнителна информация относно приложимото законодателство в областта на държавните помощи може да бъде открита на интернет страницата на Министерство на финансите https://stateaid.minfin.bg/bg/573
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури.
Проектите по процедурата следва да бъдат изпълнени на територията на Република България.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 4 888 382,40 лв.
Финансовата помощ по реда на настоящата процедура е безвъзмездна и се предоставя в рамките на определения бюджет вид дейност 1.6.1. „Специфично оборудване на риболовния кораб, дейности и иновации, целящи опазването на околната среда и на биоразнообразието” в ПМДРА, от които:
- процент на съфинансиране от ЕФМДРА – 70%
- процент на съфинансиране от националния бюджет – 30%.
Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ (БФП) за един проект е 6 000 лв.
Максималният размер на допустимата БФП за един проект е 200 000 лв.
Съответствие с принципите на хоризонталните политики на ЕС
Процедурата се провежда при спазване на принципите за свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация, публичност и прозрачност, спазване на основните права, устойчиво развитие, опазване на околната среда съгласно чл. 2, ал. 1 и чл. 29, ал. 1 от ЗУСЕФСУ .
Изпълнението на дейностите по настоящата процедура следва да бъде съобразено със следните хоризонтални принципи съгласно и чл. 9 от Регламент (ЕС) 2021/1060:
- Равенство на половете;
- Насърчаване на равните възможности и недопускането на дискриминация;
- Проектното предложение следва да съблюдава принципите, заложени в „Хартата на основните права на ЕС (Хартата) и „Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (КПХУ) в съответствие с Решение 2010/48/ЕО на Съвета;
- Целта за насърчаване на устойчивото развитие, посочена в член 11 от ДФЕС, като се отчитат целите на ООН за устойчиво развитие, Парижкото споразумение и принципа за „ненанасяне на значителни вреди“.
Допустими дейности:
Безвъзмездна финансова помощ по настоящата процедура се предоставя за изпълнението на следните дейности:
1. инвестиции в селективни риболовни уреди с ниско въздействие върху рибните популации.
2. иновации в риболова и на борда на корабите, за опазване на биоразнообразието и намаляване на разхода на гориво.
За иновация в рибарството се счита процес, с помощта на който операторът разработва/възприема, внедрява и започва да експлоатира нови или подобрени технологии/дейност/ продукт, или бизнес процес (или комбинация от тях), който се различават значително от предишните технологии/дейност/продукт, или бизнес процеси и които са въведени в употреба от конкретния оператор. Посочената иновация е нововъведение за конкретния оператор.
За целите на настоящата процедура иновативните дейности трябва да са нови за риболовния кораб, за който се кандидатства за получаване на БФП.
3. въвеждане на системи за точно и надеждно отчитане на улова по отношение на селективност, определяне на количеството улов и избягване на нежелания, намаляване на приулова (Trawl monitoring systems).
4. инсталиране върху риболовните уреди на устройства и системи за отблъскване на китоподобни видове (пингъри и PAL устройства).
5. нисковъглеродни техники за риболов, чрез инвестиции в риболовни уреди (техника и съоръжения, които позволяват използването на по-малко гориво по време на риболовния процес).
6. подмяна на елементи от риболовните уреди с такива, подобряващи енергийната ефективност на риболова.
7. възобновяеми енергийни източници или инвестиции в енергийно ефективни инсталации за намаляване на СО2 емисии (напр. инсталиране на системи за слънчева енергия за осветлението на кораба, подмяна на помпени инсталации с високоефективни, инсталации за отопление, енергоефективни подемни инсталации).
8. инвестиции в инсталацията на борда на кораба на съоръжения за морски отпадъци.
Пълният пакет документи и условията за кандидатстване и условията за изпълнение по процедурата са публикувани в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ИСУН) и на следния интернет адрес на Единния информационен портал на Европейските структурни и инвестиционни фондове: www.eufunds.bg.
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва единствено по електронен път чрез ИСУН с използването на квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
Първи краен срок за подаване на проектни предложения: 17:00 часа на 16.03.2025 г.
Втори краен срок за подаване на проектни предложения: 17:00 часа на 15.04.2025 г.
Трети краен срок за подаване на проектни предложения: 17:00 часа на 15.05.2025 г.
Пълният пакет с документи по процедурата може да бъде намерен и на следния линк: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/40cb843b-7265-492a-b297-32cfb102b999
Прикачен файл | Size |
---|---|
Заповед 1.007 | 0 байта |
Обява 1.007 | 93.51 KB |
Пакет с документи - 1.007 | 21.11 MB |