Управляващ орган на Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 (ПМДР) кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритет на Съюза 1 „Насърчаване на устойчиво в екологично отношение, иновативно, конкурентоспособно и основано на знания рибарство, характеризиращо се с ефективно използване на ресурсите”, като обявява процедура чрез подбор на проекти: BG14MFOP001-1.004 „Ограничаване на въздействието на риболова върху морската среда и приспособяване на риболова към опазването на видовете”.
Дейностите, предвидени в настоящата процедура ще допринесат за насърчаване на устойчив в екологично отношение, иновативен, конкурентоспособен и основан на знания риболов, характеризиращ се с ефективно използване на ресурсите.
Чрез прилагането на дейностите, предвидени в мярка 1.4 „Ограничаване на въздействието на риболова върху морската среда и приспособяване на риболова към опазването на видовете”, ще се даде възможност за намаляване на въздействието на риболова върху морската среда, включително избягване и намаляване, доколкото е възможно, на нежалния улов и приспособяване на риболова към опазването на видовете.
Проектите по процедурата следва да бъдат изпълнени на територията на Република България по крайбрежието и акваторията на Черно море.
По настоящата процедура режимът на държавните/минимални помощи не е приложим.
Процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 260 454,14 лв.
Финансовата помощ по реда на тази мярка е: 73,26% финансирана от ЕФМДР и
26,74% съфинансирана от националния бюджет.
Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект не трябва да бъде по-малък от 2 000 лв.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за един проект не трябва да надвишава 20 000 лв.
Интензитет на безвъзмездната финансова помощ – 50%. Специфичен интензитет на безвъзмездната финансова помощ:
– Интензитетът на финансирането на операции, свързани с дребномащабния крайбрежен риболов, се увеличава с 30 процентни пункта до 80%;
– Интензитетът на финансирането на операции, осъществявани от организации на производители, асоциации на организации на производители или междубраншови организации, се увеличава с 25 процентни пункта до 75%;
– Операции, осъществявани от предприятия, които попадат извън определението за МСП се намаляват с 20 процентни пункта до 30%.
Проектите по процедурата следва да бъдат изпълнени на територията на Република България.
Максималният срок за изпълнение на проект по настоящата процедура е до 12 месеца, считано от датата на влизане в сила на административния договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
Допустими кандидати по настоящата процедура чрез подбор на проекти са физически лица, еднолични търговци (ЕТ) или юридически лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите и признати организации на производители на аквакултури и асоциации на организации на производители.
В рамките на приема по настоящата мярка, кандидатите могат да участват с повече от едно проектно предложение, като имат право за всеки един свой кораб да кандидатстват за подпомагане поотделно (т.е. за всеки свой риболовен кораб един кандидат може да подава отделно проектно предложение). Допустимо е също с едно проектно предложение да се кандидатства за повече от един риболовен кораб.
Проектните предложения по настоящата процедура и включените в тях дейности следва да допринасят за постигането специфичните цели по приоритета на Съюза, предвиден в член 6, параграф 1, букви а), б) и в) на Регламент (ЕС) № 508/2014.
Безвъзмездна финансова помощ се предоставя за следните дейности:
1. За подобряване на избирателността на риболовните уреди от гледна точка на размер или видове.
2. За прекратяване на изхвърлянето чрез избягване и намаляване на нежелания улов на запаси с търговско значение или което е свързано с нежелания улов, който трябва да бъде разтоварен на сушата в съответствие с член 15 от Регламент (ЕС) № 1380/2013.
3. За ограничаване (и когато е възможно, премахване) на физическото и биологичното въздействие на риболова върху съответната екосистема или морското дъно.
4. За защита на риболовните уреди и улова от бозайници и птици, защитени с Директива 92/43/ЕИО или с Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, при условие че това не засяга избирателността на риболовните уреди и че са въведени всички целесъобразни мерки за предотвратяване на нараняването на хищници.
Проектните предложения подлежат на оценка въз основа на одобрени от Комитета за наблюдение на ПМДР критерии за подбор, които са включени в т. 21 от УК.
Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg/
Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения, а именно до 17.00 ч. на 27.05.2020 г. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронна поща: pmdr@mzh.government.bg.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17,00 часа на 17.06.2020 г.
Пълният пакет документи, условията за кандидатстване и условията за изпълнение по процедурата можете да намерите тук.
Прикачен файл | Size |
---|---|
20200316 Zap. utv. 1.4.pdf | 380.66 KB |
1.4.zip | 15.76 MB |