Стартира прием по процедура чрез подбор на проекти № BG14MFOP001-4.025 „Възстановяване и подобряване на природното наследство, културата и спорта на рибарската територия” в МИРГ „Шабла – Каварна - Балчик“

Мярка „Възстановяване и подобряване на природното наследство, културата и спорта на рибарската територия“

Дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г.  (ПМДР) кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритет на Съюза 4 „Повишаване на заетостта и териториалното сближаване”, мярка 4.2. „Изпълнение на стратегиите за водено от общностите местно развитие /ВОМР/“ по ПМДР, като  

 

ОБЯВЯВА процедура чрез подбор на проекти BG14MFOP001-4.025 по мярка МИРГ-ШКБ-2.2.1 „Възстановяване и подобряване на природното наследство, културата и спорта на рибарската територия” от Стратегия за ВОМР на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Шабла – Каварна - Балчик

 

Процедура чрез подбор на проекти BG14MFOP001-4.025 по мярка МИРГ-ШКБ-2.2.1 „Възстановяване и подобряване на природното наследство, културата и спорта на рибарската територия” от Стратегия за ВОМР на МИРГ Шабла – Каварна – Балчик Мярката си поставя следните специфични цели:

  • подобряване и използване на екологичните дадености на районите за рибарство и аквакултури, включително операции за смекчаване на въздействието от изменението на климата;
  • насърчаване на социалното благополучие и културното наследство в районите за рибарство и аквакултури, включително рибарството, аквакултурите и морското културно наследство.

 

Реализацията на дейностите по проекти ще допринесат косвено и за постигането и на:

  • Повишаване на осведомеността за ползите и отговорностите към наличното природно и морското културно наследство;
  • Насърчаване разпространяването на знания;
  • Насърчаване развитието на устойчива екологична култура и възпитание, опазване на културните ценности на района и съхраняване на традициите свързани с рибарството и морското културно наследство;
  • Насърчаване използването на териториалната идентичност за популяризиране на потенциала за развитие на територията чрез устойчиво използване на местните ресурси;
  • Повишаване качеството на живот на местното население чрез добавяне на стойност към околната среда, чрез популяризиране и развитие на екосистемни услуги.

Режимите на държавна помощ за всяка от допустимите дейности по Мярка МИРГ-ШКБ-2.2.1 „Възстановяване и подобряване на природното наследство, културата и спорта на рибарската територия”, които ще се подпомагат по настоящата процедура за подбор на проекти, са както следва:

1.         Строителство, реконструкция и/или рехабилитация на нови и съществуващи инфраструктурни обекти;

2.         Изграждане и/или обновяване на площи, за широко обществено ползване;

3.         Изграждане, реконструкция и/или ремонт на сгради, в които се предоставят обществени услуги, спортни дейности, култура, музейна дейност и др., вкл. и дейности по вертикалната планировка и подобряване на прилежащите пространства. Обновяване и развитие на рибарски селища.

За определянето на съответния режим е необходимо кандидатите да представят декларация за дейността си, както и годишен финансово-счетоводен отчет, от който да е видно финансово-счетоводно (в т. ч. аналитично) обособяване на икономическата и неикономическа дейност. За финансирането на тези дейности МИРГ определя два режима:

 като „непомощ“  и като „помощ“.    Подробно описание на определянето на финансовото подпомагане като „непомощ“  и „помощ“ е дадено в точка 16. От Условията за кандидатстване -  Приложим режим на минимални/държавни помощи.

 

Процедурата чрез подбор на проекти BG14MFOP001-4.025 по мярка МИРГ-ШКБ-2.2.1 „Възстановяване и подобряване на природното наследство, културата и спорта на рибарската територия” от Стратегия за ВОМР на МИРГ Шабла – Каварна – Балчик се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).

 

Общият размер на безвъзмездна финансова помощ е 283 760.00 лв.

            Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 10 000 лв.

            Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ е 50 000 лв.

           

Проектите по процедурата следва да бъдат изпълнени на територията на МИРГ Шабла – Каварна - Балчик, която обхваща административно - териториалните граници на общините Шабла, Каварна и Балчик, област Добрич, Североизточен район на планиране.

 

Финансовата помощ е в размер на: до 100 % от общите допустими разходи по проект, от които  85 %  са осигурени  от  ЕФМДР и 15 % от държавния  бюджет  на  Република  България.

 

Допустими кандидати са:

- Юридически лица с нестопанска цел;

- Читалища, регистрирани по Закона за народните читалища;

- Общини Шабла, Каварна и Балчик.

 

Безвъзмездна финансова помощ се предоставя за следните дейности:

1. териториални проучвания, разработване и популяризиране на екосистемни услуги,  вкл. тяхното предлагане и популяризиране;

2. териториални проучвания, разработване и внедряване на иновации, вкл. малки пилотни проекти;

3. дейности за информация и повишаване на осведомеността, например действия за публичност, тематични пътеки и други;

4. изграждане, реконструкция, рехабилитация на малка по мащаб инфраструктура;

5. дейности по инвентаризация на културни / природни обекти на морското наследство и тяхното популяризиране, вкл. чрез дигитализация и онлайн платформи;

6. дейности за разпространение на знания за околната среда, например: семинари, курсове, обучения, конференции и др.;

7. други дейности, допринасящи за целите на мярката.

 

Условията за кандидатстване, Условията за изпълнение и пълният пакет документи по процедурата са публикувани за обща информация на Единния информационен портал на Европейските структурни и инвестиционни фондове: https://www.eufunds.bg, както и на на интернет страницата на Министерство на земеделието, храните и горите – http://www.mzh.government.bg, на интернет страницата на  МИРГ Шабла-Каварна-Балчик - http://flag-shabla.eu и в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020), заедно с обявата за процедура чрез подбор на проектни предложения.

 

Подаването на проектното предложение по настоящата процедура се извършва изцяло по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

 

Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения. Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронна поща: pmdr@mzh.government.bg.

 

Няма да се дават разяснения, които съдържат становище относно качеството на конкретно проектно предложение. Няма да се предоставят отговори на въпроси, задавани по телефона. Няма да бъдат изпращани индивидуални отговори на зададени от кандидатите по процедурата въпроси.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 17:00 часа на 08.10.2020 г.

Пълният пакет документи, условията за кандидатстване и условията за изпълнение по процедурата можете да намерите тук.

Заповед на на Ръководителя на УО на ПМДР за утвърждаване на Условията за кандидатстване и приложенията към тях.

Файлови документи
Прикачен файл Size
4.25.zip 14.61 MB
zapoved_2.2.1-nature!.pdf 145.31 KB