ПЕТО РЕДОВНО ЗАСЕДАНИЕ НА КН на ПТП - 18.11.2024 г.

На 19 ноември 2024 г. се проведе петото заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Техническа помощ“, включващо всички заинтересовани страни, представители на национални органи, структури, звена, институции, общински и областни администрации, организации на гражданското общество и представители на генерална дирекция  „Регионална и селищна политика” на Европейската комисия.

Участниците бяха запознати с напредъка по Програмата за 2024 г., както и с ключовите проекти и теми, свързани с изпълнението ѝ. Беше подчертана и значимата роля на Програмата за повишаване на административния капацитет и ефективното управление на средствата от ЕС в България.

Към 08.11.2024 г. по Програмата са открити 9 процедури на обща стойност 217.8 млн. лв., което представлява 91.7% от бюджета на програмата. В рамките на тези процедури са сключени 35 договора на стойност 162 млн. лв. (68.2% от бюджета). Изплатените средства възлизат на 13.6 млн. лв. (5.7%), а верифицираните разходи достигат 6.8 млн. лв. (2.9%). Тези данни бяха представени като част от отчета за напредъка по Програмата.

По време на заседанието всички процедури бяха разгледани детайлно, с акцент върху предизвикателствата, пред които са изправени, както Управляващият орган, така и бенефициентите. Подчертано бе значението на постигането на целите на Програмата, като бенефициентите бяха насърчени да се възползват от възможността за съвместно обсъждане на трудностите и представяне на предложения за ефективни решения.

Бяха изведени причините за по-бавния темп на представяне на заявления за средства към ЕК, като стана ясно, че това се дължи на късното стартиране на проектите по ПТП, като по-голямата част от договорите са подписани след 01.01.2024 г., а реалното им изпълнение е едва от няколко месеца. Като основна причина за това бе идентифицирано продължилото до края на 2023 г. изпълнение на договорите на същите бенефициенти по Оперативна програма „Добро управление“.

Относно бъдещите планове на програмата за 2025 г. беше подчертано, че след анализ на подадените проектни предложения по процедура BG16RFTA001-1.008 „Активни и компетентни организации на гражданското общество за повишаване на добавената стойност на политиката на сближаване в България“ за НПО, разработване на Механизъм на хоризонтално ниво за прилагане на Пактове за почтеност и изготвяне на Междинния преглед по Програмата, ще бъдат планирани нови стъпки за ефективно разпределение на остатъкът за договаряне от 8.3% от бюджета ѝ..

В рамките на Комитета за наблюдение беше представена и информация за предстоящия Междинен преглед на Програмата, като беше поставен акцент върху необходимостта от адаптиране към динамичната среда и стриктното спазване на крайния срок до 31 март 2025 г. за евентуални изменения в програмата, както и че решението за промени ще се основава на анализ на новите предизвикателства, посочени в специфичните за държавите препоръки от 2024 г., основните резултати от съответните оценки и напредъка в постигането на междинните цели, при отчитане на възникналите ключови трудности при изпълнението на Програмата.

Ключовият Бенефициент по Програмата, дирекция „Централно координационно звено“, представи напредъка по изготвянето на Националната пътна карта за административен капацитет, като посочи, че  се очаква тя да бъде приета от Комитета за наблюдение на Споразумението за партньорство, в рамките на писмена процедура до края на годината, като преди това бъде изпратена на всички Управляващи органи, със срок за коментари не по-кратък от две седмици. ЦКЗ, в качеството си на координатор, отговорен за методическата подкрепа за работата на Мрежата от 27 Областни информационни центрове, представи и данни за дейността и комуникационните активности на ОИЦ, в периода януари-октомври 2024 г.
Напредъкът в изпълнението на проекта за Академията на фондовете от ЕС бе представен от Института по публична администрация, който отчете получени близо 2800 заявки за обучения по новия Каталог 2024 на Академията и 466 обучени експерта в присъствени обучения (към 18 ноември 2024 г.)

Заседанието се проведе в Гранитна зала на Министерския съвет, с близо 60 участника.

Всички документи от заседанието ще бъдат публикувани на следния линк.

 

Напомняме на всички че остават броени дни до КРАЙНИЯ СРОК за подаване на проектни предложения по процедура Процедура BG16RFTA001-1.008 „Активни и компетентни организации на гражданското общество за повишаване на добавената стойност на политиката на сближаване в България“

Краен срок за подаване на проектни предложения: 28.11.2024 г., 17:00 ч.

Линк за кандидатстване в ИСУН: https://eumis2020.government.bg/.../27992c50-1ca3-4a4b...

За повече информация: https://www.eufunds.bg/bg/opgg/node/16300

#НПО #ngo #юлнц #ЕвропейскоФинансиране #техническапомощ #EUfunds #EUfunded #EUfunding #EUfundsBG #eufundedprojects