Близо 540 000 души са декларирали доходите си пред НАП на стойност над 254 млн. лв. чрез обновения по Оперативна програма „Добро управление“ портал. Повече от 80 % от декларациите са подадени по електронен път с персонален идентификационен код /ПИК/ или електронен подпис /КЕП/. 20 000 данъкоплатци са изпратили формулярите си по пощата, а 88 000 са ги подали в офис на приходната агенция, допълват от НАП.
Срокът за деклариране и плащане на данъка по годишните данъчни декларации е 3 май.
Най-лесният и бърз начин за подаване на декларацията и плащане на задълженията е през портала за електронни услуги на НАП, достъпни с ПИК или КЕП. Онлайн плащането е една от най-често използваните електронни услуги на НАП. От началото на годината до момента през нея без такси са платени над 85 млн. лв.
За обновяването на портала си, в изпълнение на проект, финансиран по ОПДУ, НАП получи две награди: специалната поощрителна награда в първото издание на конкурса Digitalk&A1 Awards и наградата в категория "Публична администрация" на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) за 2021 г.
В рамките на проекта на НАП бе изграден изцяло нов Портал за електронни услуги на приходната агенция, в който потребителите могат да се възползват от над 160 е-услуги. Надградени са основните информационни системи в НАП, предоставящи електронни услуги, както и регистъра на задълженията и регистъра на задължените лица в НАП, като е създадена възможност за обмен на регистрационни и транзакционни данни по електронен път във вид на вътрешно административни електронни услуги. Основната цел на изградената архитектура, ориентирана към услуги (SOA) е предоставянето на качествени, ефективни и лесно достъпни електронни услуги за гражданите и бизнеса.
Годишна данъчна декларация подават лицата, получили доходи от хонорари през 2021 година, дори и ако данъкът им е удържан в пълен размер от платеца на дохода, както и гражданите, извършвали регулярни продажби на стоки в интернет с цел търговия и печалба. Земеделските стопани и лицата, които през миналата година са получили доходи от наем, доброволно осигуряване или застраховане, дивиденти и ликвидационни дялове от източник в чужбина, също трябва да попълнят формуляра.
Проектът BG05SFOP001-1.002-0011 „Надграждане на основните системи на НАП за предоставяне на данни и услуги към вътрешни и външни системи“ е на обща стойност 2 346 054.54 лева и се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд (ЕСФ)
Информация за Оперативна програма „Добро управление“ може да намерите на: www.eufunds.bg/bg/opgg и в YouTube/opgg