Новини от ОИЦ

Ученици от XI А клас на ЕГ „Д-р Петър Берон“ в гр. Кюстендил, експерти от Областен информационен център – Кюстендил и екипи от Центъра за патронажна грижа посетиха ползватели на здравно-социални услуги по проект „Грижа в дома в община Кюстендил“. Посещението се състоя на 17 април 2025 г. и е част от изпълнението на втората фаза от националната кампания на Мрежата от 27 Областни информационни центъра „Детективи на европейски проекти“ 2024-2025 г., целяща да насърчи информираността на младите хора за проектите с европейско финансиране.

Фирма „Оусъм Екс Енерджи” ООД подписа договор за изпълнение на проект „Изграждане на Система за съхранение на енергия чрез батерии (ЛСС) с мощност от 400 KW към Фотоволтаична електрическа централа с мощност 1 MW”. Той е с финансовата подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост.

Бюджетът на проекта е в размер на 457 000 лева, половината от които са безвъзмездна финансова помощ, а другата половина – собствено участие на бенефициента.

Областният информационен център-Варна вече разполага с канал в приложението Viber. Потребителите, които искат да бъдат информирани по всяко време, без оглед на своето местоположение, могат да се присъединят към него – https://invite.viber.com.

B канала ежедневно се публикуват актуални възможности за финансиране, примери за добри практики, покани за безплатни събития и други новини, свързани с дейността на центъра и европейските фондове и програми.

На 17 април 2025 г. екипът на Областен информационен център - Пловдив проведе информационна среща в Народно читалище „Йордан Колев-1928 г.“ в с. Трилистник, Община Марица. На нея беше представено прилагането на подхода Водено от общностите местно развитие (ВОМР) с многофондово финансиране от Европейските фондове за споделено управление за периода 2021 - 2027 година, както и възможностите пред читалището да кандидатства по бъдещите процедури на МИГ – Марица.

На 17.04.2025 г. ОИЦ-Ямбол беше домакин на информационно-обучителен семинар на тема: "Иновативни практики за производство на жизнени отводки и пчелни майки", организиран от Националната служба за съвети в земеделието - Териториален областен офис (ТОО) – Ямбол и Института по животновъдни науки – Костинброд (ИЖН) към Селскостопанска академия.

По време на събитието участниците се запознаха с иновативни подходи при майкопроизводството, дискутирани бяха естествените и полупромишлените методи за производство и предаване на пчелни майки, начините за формирането на нуклеусно стопанство.

Областният информационен център - Варна бе домакин на дискусия между ученици от Първа езикова гимназия - училище посланик на Европейския парламент в България, и варненския евродепутат Емил Радев. Той изказа специални благодарности към ОИЦ-Варна за проявеното гостоприемство и подчерта, че основната дейност на центъра е да предоставя информация за възможностите за европейско финансиране, но вратите му са винаги отворени за младшите посланици на ЕП.

В началото на месец април т.г. фондация „ERASMUS KRAKOW”, Полша бе домакин на ученици и техни преподаватели от Професионалната гимназия по химични технологии и биотехнологии (ПГХТБ) „Мария Кюри”, партньори в съвместно  изпълявания проект, финансиран от Програма „Еразъм +” на ЕС.

В рамките на визитата гостите от Разград посетиха Академичната лаборатория към Института по катализа и повърхностна физикохимия „Йержи Хабер” на Полската академия на науките в град Краков. Там те се запознаха с темите: „Пени и емулсии” и „Тънки течни филми”.

До дни стартират строително-ремонтните дейности за изграждане на Международен младежки център – Русе. Той ще се помещава в сградата на бившия Дом на учителя, намираща се на  ул. ”Александровска” №29.

Това стана ясно от провелата се днес пресконференция, в сградата на Община Русе.

Младежкият център ще се изгради по проект №BG-RRP-1.008-0008 „Изграждане на Международен младежки център - Русе“, финансиран от Национален план за възстановяване и устойчивост на Република България.

Община Варна е включена като партньор в проекта „Мултимодална оптимизация чрез събиране на данни от местните заинтересовани страни за цялостно подобряване на транспорта на товари и хора“ - MODALSHIFT. Той се финансира от Програма „Хоризонт Европа“ и с общ бюджет от 4 999 373, 50 евро. По него работи консорциум от 17 партньори от Испания, Австрия, Франция, Белгия, Португалия, Италия, Канада и България.