Новини от ОИЦ - Варна

В качеството си на партньор по проекта „SMART PhD LAB 5.0 - Проектни докторантури за интелигентен растеж в областта на телекомуникациите, изкуствения интелект, автоматизацията и мехатрониката“, Технически университет-Варна зачисли първите докторанти в редовна форма на обучение. То ще се осъществява в две стратегически научни програми - „Автоматизация на производството“ в професионално направление 5.2 „Електротехника, електроника и автоматика“ и „Автоматизирани системи за обработка на информация и управление“ в професионално направление 5.3 „Комуникационна и компютърна техника“.

ОИЦ-Варна се включи в онлайн информационен ден за представяне на процедурата „Подкрепа за развитие на съществуващи иновационни клъстери“ по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ).

Нейната основна цел е да подкрепи съществуващи от поне три години иновационни клъстери, които работят ефективно за повишаване на регионалния капацитет за въвеждане и развитие на иновации. Бюджетът на процедурата е 48 854 661 лв. Максималният размер на безвъзмездна финансова помощ за един проект е 19 558 300 лв.

Стартира изпълнението на проекта „Иновативни здравно-социални услуги в община Дългопол“. Той се финансира от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. Общият му бюджет е 374 315, 33 лв. Бенефициент е местната администрация.

Шеста Международна седмица за обучение на персонал в рамките на програма „Еразъм+“ се проведе в Икономически университет-Варна. Форумът събра представители на академичния състав и техни колеги от международните отдели на 19 университети-партньори на ИУ-Варна от Европа и света. За първи път в седмицата, посветена на създаване на нови контакти, обмяна на опит и заздравяване на сътрудничеството между висшите училища, участие взеха ректорите на Университет Къркларели и Шветокридкси университет в Келце, Полша.

Започна енергийното обновяване на сградата на читалище „Пробуда – 1896 г.“ в Суворово. Вече е сключен договор с избрания изпълнител. Срокът за извършване на строителните дейности е 270 дни.

Финансирането на проекта „Енергийно обновяване на сградата на Народно читалище – „Пробуда-1896 г.“ гр. Суворово“ е осигурено от Националния план за възстановяване и устойчивост“, Компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“. Общата стойност на инвестицията е 1 129 517, 05 лв. Бенефициент е местната администрация.

Стартира изпълнението на проекта „Иновативни здравно-социални услуги в община Ветрино“. Той се финансира от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. Общият му бюджет е 192 298, 85 лв. Бенефициент е местната администрация.

Целта на проекта, който ще обхване 20 потребители, е да се надгради и подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.

Сградата на Културния дом във Вълчи дол бе обновена по проекта „Реконструкция на Културен дом, гр. Вълчи дол с изпълнение на мерки за енергийна ефективност“. Той е финансиран от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“. Общият бюджет на проекта е 486 680, 96 лв. Бенефициент е Община Вълчи дол. Основната цел е подобряване на енергийната ефективност на общинската сграда, в която се предоставят обществени услуги. 

Пет проектни предложения, подадени в началото на февруари тази година - четири на Община Варна и една на Медицинския университет в партньорство с УМБАЛ „Св. Марина“, ще бъдат финансирани по Приоритет 1 на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Сред тях са проекти за подобряване на културната инфраструктура и туризъм - реконструкция и ремонт на Летния театър, както и ремонт и поддръжка на сектор от късноантичната стена на „Одесос“, открита при ремонтните дейности на ул. „Цар Симеон“. Тези проектни идеи изискват съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство.

Нова екопътека край варненското село Невша води до уникалните природни забележителности Голямо и Малко було и разкрива многобройните праисторически артефакти в района. Тя е изградена по проекта „Екопътека „Голямо и Малко було“ в землището на село Невша, община Ветрино, област Варна“. Финансирането е осигурено от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.  чрез МИГ „Възход – Ветрино, Вълчи дол, Провадия“, мярка 7.5 „Инвестиции за публично ползване в инфраструктура за отдих, туристическа инфраструктура“. Общата стойност на инвестицията е 128 353, 80 лв.

Ученици и учители от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“ във Варна ще участват в образователна мобилност в град Барселона, Испания в периода 27.06.2025 г. - 12.07.2025 г. Тя ще бъде проведена в изпълнение на проекта „Европейски опит за равен старт на пазара на труда”, финансиран от програма „Еразъм+“. Общият му бюджет е 79 047 евро.