Дирекция „Национален парк Рила“ представи проект „Устойчиво управление на НП „Рила“ II-ра фаза“. Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие и от държавния бюджет на Р България чрез Оперативна програма „Околна среда“ 2014 – 2020 г. Общата му стойност е 11 994 781, 47 лв., от които европейско финансиране в размер на 10 195 564, 24 лв. и национално финансиране – 1 799 217, 23 лв.
По време на начална пресконференция днес, ръководителят на проекта д-р Стефан Кирилов представи в детайли заложените цели, проектните дейности и очакваните резултати от тяхното изпълнение. Общата цел на проекта е подобряване състоянието на животински видове и типове природни местообитания, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „Натура 2000“ на територията на НП „Рила“ и постигане на съответствие с Директива 92/43/ЕИО, Директива 2009/147/ЕО и Стратегия за биоразнообразието в ЕС 2020. В обекта на дейностите по проекта е подобряване на природозащитното състояние в горите от бяла и черна мура, бял бор, букови, дъбови и габърови гори, планински сенокосни ливади. От животинските видове на територията на парка, фокусът ще бъде насочен към Балканска дива коза, която е символ на защитената територия, Поточен рак, Широкоух прилеп и други, коментира Кирилов.
Целите по проекта ще бъдат постигнати чрез прилагане на мерки за ранно откриване и предотвратяване на щети от възникнали горски пожари, ограничаване движението на посетители през увредени участъци от проектните природни местообитания, залагане на феромонови уловки и ловни дървета срещу изсъхването на гората, система за регистриране на изстрели, с която да се сведе до минимум бракониерският лов на територията на парка и други. Това съобщи по време на пресконференцията директорът на дирекция „Национален парк Рила“ инж. Красимир Андонов.
За бърза и навременна реакция при борбата с горските пожари в труднодостъпните терени на НП „Рила“ ще бъде доставена радиоуправляема летателна техника за ранно откриване на огнища на горски пожари, УТВ и АТВ с приспособления за прикачане на инвентар, лични защитни средства за служителите на парковите участъци. Освен това, ще бъдат извършени рехабилитационни дейности по различни туристически пътеки, целящи тяхното укрепване и борба с ерозията.
Част от дейностите по проект „Устойчиво управление на НП „Рила“ II-ра фаза“ касаят и визитната картичка на планината – Седемте рилски езера. Ще бъде направено биологично и екологично проучване на екосистемите в тях, след което по изработена методика те ще бъдат почистени от тлака и различни микроорганизми. Ще бъде ограничено свличането на земни маси в езерата и ще бъде ограничен достъпът на посетители извън утвърдения туристически маршрут с цел запазване на екосистемите и биоразнообразието в тях.
Амбицията на екипа по проекта е изпълнението на по-голямата част от дейностите да стартира максимално бързо. Продължителността на проекта е 59 месеца, а всички дейности по него трябва да приключат до 31 юли 2023 г.
За допълнителна информация:
Елена Михова
Областен информационен център - Благоевград
Тел.: 0893 336728
e-mail: oic.blagoevgrad@gmail.com