РУСЕ АКТИВНО УЧАСТВА В ГРАЖДАНСКИ ДИАЛОГ ЗА ЦИФРОВИТЕ ТЕХНОЛОГИИ  С ЕВРОКОМИСАР МАРИЯ ГАБРИЕЛ

Цифровизацията не е само възможности, тя крие и рискове, но заедно ние можем да минимизираме тези рискове и да увеличим възможностите, каза еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел на срещата си с русенци в Русенския университет, посветена на темата „Цифровите технологии: възможности и предизвикателства“, по която се състоя граждански диалог, включително и онлайн чрез платформата slido.com.

Мария Габриел изтъкна, че през новия програмен период 9 млрд. евро ще бъдат предназначени за стимулиране на цифрови умения, киберсигурност, супер компютри, изкуствен интелект  чрез новата програма „Цифрова Европа“. Само 44 % от европейските граждани имат основни цифрови умения, а след 2020 90 % от работните места ще изискват такива познания, подчерта тя.  В отговор на въпрос от залата как ще се справи Европа с това предизвикателство, Мария Габриел съобщи, че експертна група предстои да излезе със списък на професиите, които ще бъдат засегнати от негативното въздействие на цифровите технологии. Българският еврокомисар коментира също програмите и инициативи на ЕС, които дават възможност за развитие на дигитални компетентности, като например платените стажове за студенти, Европейската цифрова коалиция, Европейската седмица на програмирането, в която  са се включили над 36 000 участници от България.  Мария Габриел сподели, че през новия програмен период целта ще бъде ресурсите да се допълват, без да се дублират дейности, а разработките, които ще се направят в цифровите технологии, да се комерсиализират, за да може Европа чрез цифровизацията отново да стане важен фактор на световната сцена.

С голям интерес аудиторията изслуша информацията за мерките, които ЕК е предприела за борба фалшивите новини, както от източници в Общността, така и извън нея. Предприетите мерки до момента и тези, които в момента се подготвят, няма да ограничат свободата на словото, нито достъпа до информация, но ще дадат инструменти на гражданите да различават фалшивите новини.  А новата директива за авторските права, няма да ограничи потребителите, а ще помогне творците и журналистите да получат справедливо заплащане, коментира още еврокомисарят. Провокирана от въпросите на аудиторията, Мария Габриел говори още за цифровото образование в училищата и на учителите, на публичната администрация и нивото на цифровите публични услуги, за нивото социално разделение, резултат от дигиталните технологии и по други актуални въпроси на единия цифров пазар. Русенци бяха много активни по време на дебата, в него се включиха и преподаватели от университета - домакин, който подготвя проект на Национална програма за дигитална трансформация в образованието. Участваха и експерти на Областния информационен център – Русе. Модератор на дискусията беше водещата на телевизионното предаване „Референдум“ Добрина Чешмеджиева. 

 

ОИЦ – Русе е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове в България, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

Областен информационен център - Русе

Доходно здание

пл. "Свобода" 4

тел. 082/ 506 899

мейл: oic_ruse@abv.bg

http://eufunds.bg/bg/oicnews/0/20