На 26 февруари 2019 г. се проведе заседание на Областния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси в област Ловеч /ОССЕИВ/. На заседанието бяха представени добри практики, част от успешно реализираните дейности по проекти за етническа интеграция, финансирани по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, изпълнявани от образователни институции в някои общини.
Заседанието беше открито от г-н Илиян Тодоров, зам. областен управител на област Ловеч. Присъстваха членовете на ОССЕИВ, представители на общински администрации, Регионалното управление на образованието – Ловеч, Дирекция „Бюро по труда“ – Ловеч, други институции, НПО и ОИЦ-Ловеч. След установения кворум беше приет и Дневния ред на Съвета, съгласно който на присъстващите бяха представени Докладът за дейността на ОССЕИВ за 2018 г. и дейността на Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства. Секретаря на Областния съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси в област Ловеч Христо Троански представи обобщение на Доклада, набелязаните проблеми и постигнатият напредък при разрешаването им в шестте основни направления: образование, здравеопазване, заетост, жилищни условия, върховенство на закона и недискриминация, култура и медии, както и някои добри практики в различните направления на интеграционните процеси в общините с голям процент ромско население в областта.
По втора точка от дневния ред беше представена подробно дейността на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства /ЦОИДУЕМ/, целите и приоритетите за финансиране на проектни предложения през 2019 г., както и условията, на които потенциалните кандидати трябва да отговарят. Историята и дейността на ЦОИДУЕМ бяха представени на присъстващите от Лало Каменов, а колежката му Нирен Хасанова представи добри практики по проекти, финансирани от Центъра и множество примери за проекти, реализирани в общините от област Ловеч, като подчерта, че те са традиционно активни в кандидатстването и ги увери, че при бъдещо кандидатстване ще бъдат допълнително улеснени, подаването на документите ще се осъществява онлайн и формулярите са опростени. Представителите на ЦОИДЕУМ насърчиха присъстващите да бъдат още по-активни, тъй като процесите на интеграцията и десегрегацията на етническите малцинства са комплексни, обхващащи всички сфери на живота – промяна на разбирането сред общността за важността на интеграцията на ромите и другите етнически групи, като основа за демократично развитие на общината, засилване на ролята на местните институции и гражданското участие.
За допълнителна информация:
Име на служител: Росица Кривирадева
Длъжност: Екперт „Комуникация, информация и логистика“
Тел.: 068 604 297; e-mail: oic.lovetch@gmail.com