ПРОЕКТ ПО ПРОГРАМАТА ЗА ТРАНСНАЦИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО „ДУНАВ 2014-2020 г.” НАСЪРЧАВА ЖЕНСКОТО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО

Втора среща на Групата на заинтересованите страни по проект „DTP2-048-1.2. WOMEN IN BUSINESS „Насърчаване на предприемачеството сред младите жени в Дунавския регион” се проведе в Областния информационен център-Варна. Той се реализира от Регионалната агенция за предприемачество и иновации – Варна (РАПИВ). Освен експерти от агенцията, в заседанието се включиха и представители на Търговско-промишлената палата-Добрич, както и на ВСУ „Черноризец Храбър”, който е партньор по проекта. Беше осъществен и видео разговор с Татяна Кметова – председател на Управителния съвет на Центъра за изследвания и политики за жените.

Проектът се финансира по Програмата за транснационално сътрудничество „Дунав 2014-2020“ на Европейската комисия. Общият му бюджет е 2 021 050 евро. Партньорите по проекта са от 9 страни от Дунавския регион: Иновативен регион Щирия ООД, Австрия; ВСУ „Черноризец Храбър”, България; Технологичен парк на Вараждин, Хърватска; bwcon GmbH, Германия; Регионална агенция за развитие на Марибор и Търговско промишлена палата на Щайерска, Словения; Панонската асоциация от бизнес мрежи и Университета на Панония, Унгария; Асоциация на МСП от Констанца и Университет Овидий – Констанца, Румъния; Училище по икономика и бизнес към Университета в Сараево, Босна и Херцеговина; Организация за развитие на МСП, Молдова; Министерството на икономиката в България.

Проектът се фокусира върху стимулиране на млади жени с иновативни идеи за стартиране и развиване на собствен бизнес с цел реализиране на пазарен успех чрез  различни подходи за повишаване на техните компетенции за бизнес и социални иновации. Създаването на центрове за предприемачество за жени, разработване на иновативни модели на обучение, както и генерирането на предложения за промяна в политиките за подкрепа на женското предприемачество в Дунавския регион също са залегнали в проекта.

„WOMEN IN BUSINESS“ е отговор на определени специфични потребности на младите жени предприемачи в Дунавския регион. Дейностите по проекта са насочени към изследване, оценка и сравнение на нуждите и бариерите, пред които са изправени младите жени, желаещи да стартират бизнес, както и на политическите мерки в Дунавския регион за подкрепа на предприемачеството сред младите жени и извеждане
на добри практики. Заложено е и разработване на Програма за подкрепа на женското предприемачество, чрез която да се постигне съответствие на политическите инструменти с нуждите на младите жени с амбиция за собствен бизнес.

На срещата беше представено проучване сред 233 жени у нас на възраст между 15 и 34 години, 77 от които вече са започнали свой бизнес. 83% от интервюираните споделят, че основните причините да искат да станат предприемачи са осмисляне на живота и сигурност в работата. Бариерите при започване на собствен бизнес са: финансови (осигуряване на финансиране, липса на спестявания, високи лихви), липса на информация, предприемачески умения и ментори, рискови и външни фактори (несигурност за бъдещето, липса на увереност), макроикономически и политически причини (корупция, бюрокрация и др.). Сред факторите за успех, които посочват младите жени, са проучването на пазара, получаване на консултации и помощ от ментори, предходни успехи. Подкрепа дамите очакват най-вече от семейството, приятелите и колегите си.

На заседанието в ОИЦ-Варна бяха дадени примери за успешни жени предприемачи и добри практики. Беше обсъдено как младите дами да бъдат подкрепени в желанието им да осъществят бизнес идеите си и да получат подкрепа. Всички предложения ще бъдат обобщени и заложени в проекта.

Периодът на изпълнение на дейностите по проекта е 3 години -  от 01.06.2018 г. до 31.05.2021 г.

Областен Информационен Център – Варна

тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg

адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/

web: www.eufunds.bg, www.varna.bg

група във FB: Областен информационен център - Варна