България ще получи над 20 млрд. лева по политиките на сближаване на Европейския съюз. Целта на Кохезионната политика на ЕС е да помогне на някои региони да наваксат по-бързо разликите. Тя възниква, защото в един общ пазар има изключително много позитиви, но има и някои предизвикателства - като БВП и стандарта на живот, например - и затова има нужда от наваксване. И за тази цел са "впрегатни" една трета от средствата на ЕС, разпределени в различните програми. Това казаха от Областен информационен център-София, при откриването на срещата за представяне на програмите на ЕС.
„Областният информационен център се утвърди като бърз и адекватен източник, който предоставя актуална и разбираема информация на всички заинтересовани, на всички потенциални бенефициенти на европейски средства по линия на европейските програми, за двете териториални области, за които Центърът отговаря“. Това каза в обръщение към участниците в информационно събитие за представяне на новите възможности за финансиране на проекти главният секретар на Областна администрация на Софийска област Мая Цанова. Главният секретар подчерта ключовата роля на партньорството между институциите в прилагането на подхода Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) през новия програмен период и изрази готовността си за бъдещи съвместни инициативи за популяризирането му.
Експертите на ОИЦ-София запознаха представители на държавни и общински администрации с приоритетите в Споразумението за партньорство, националната законодателна рамка за новия програмен период, новите програми, съфинансирани със средства от Европейските фондове за споделено управление за периода 2021-2027 г. и актуална информация за предстоящи процедури за кандидатстване през следващата година. Направена бе съпоставка с предходния програмен период, предстоящи и отворени процедури за кандидатстване през следващата година.
Информационна среща се организира съвместно с ръководството на Областна администрация Софийска област.
Инициативата се проведе в рамките на обща кампания на мрежата от информационни центрове за популяризиране на кохезионната политика на ЕС в България (ОИЦ), посветена на новите програми на България, съфинансирани от Европейските фондове за споделено управление за програмен период 2021-2027 г., която се провежда в периода 14 ноември 2022 г. - 16 декември 2022 г.
Проект BG05SFOP001-4.007-0024-C01 „Осигуряване ефективното функциониране на Областен информационен център София-град и София-област за периода 2022-2023”, финансиран от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд