Дирекция на Природен парк “Златни пясъци” започна изпълнението на проект „Подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания на територията на мрежата Натура 2000, попадащи в природен парк „Златни пясъци”. Проектът се финансира по ОП „Околна среда“ 2014-2020. Общата му стойност е 103 777 лв. 85% от средствата са от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд. 15% е националното съфинансиране. Проектът е стартирал на 20.09.2018г. и ще приключи на 20.10.2023г.
Основната му цел е подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания от мрежата Натура 2000, докладвани в неблагоприятно природозащитно състояние на територията на Природен парк "Златни пясъци".
По проекта са предвидени дейности за отстраняване на храстовата и дървесна растителност, коситба на тревната покривка на местообитанията, ограничаване достъпа на автомобили - поставяне на бариери на горски пътища и монтиране на информационни табели.
Подобряване състоянието на приоритетни видове птици, предмет на опазване в защитена зона “Батова”, също е цел на проекта. За да се запази видовия състав на птиците, обитаващи и почиващи на територията на парка, е необходимо пълно елиминиране на фактора безпокойство на двойките гнездящи птици по време на мътене и изхранване на малките. За целта ще се изработят и монтират информационни табели и бариери на горски пътища, минаващи през местообитанието.
Сред дейностите, залегнали в проекта, са още подобряване на природозащитното състояние на вида Дългоух нощник чрез ремонт на решетките на изкуствените галерии в парка и изработване и поставяне на информационни табели за вида; подобряване на местообитания с влошени хидроложки условия чрез изграждането на нова дървена ограда, изработка и монтаж на информационни табели и бариери и почистване на туристическите маршрути и пътеките от нежелана растителност.
По проекта ще бъде подобрено състоянието на естествените еутрофни езера с растителност. Един от проблемите на Природен парк "Златни пясъци" е опазването на местообитанията, намиращи се върху свлачищни тераси, подхранващи се основно със скатови води. Предвидени са дейности за почистване на подходите към водните огледала от храстова растителност и прилежащите територии от битови и строителни отпадъци, на водните площи, както и изграждане на декоративен улей от чешма „Юбилейна” до „Малко водно огледало” и дървен мост на туристическата пътека, където се изтича водното огледало.
Поставянето на бариери, информационни табели и ограничителни парапети също е част от дейностите по проекта. Предвидено е и изследване на физико-химичните показатели на водите, за да се установи сезонната динамика в изменението на техните концентрации и влиянието на антропогенния фактор върху екологичното състояние на местообитанията.
Областен Информационен Център – Варна
тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg
адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/
web: www.eufunds.bg, www.varna.bg
група във FB: Областен информационен център - Варна