Община Велико Търново започва изпълнение на интегриран проект, който е първият по рода си за България и обединява усилията на шест общини за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Общото инвестиционното намерение на София, Велико Търново, Бургас, Монтана, Русе и Стара Загора предвижда подмяна на старите печки на твърдо гориво с нови отоплителни уреди, работещи с пелети или природен газ.
Проектът „Българските общини работят заедно за подобряване качеството на атмосферния въздух“ ще бъде реализиран в периода от 2019 до 2024 година. Общата му стойност е 16,6 милиона евро. 10 милиона евро е безвъзмездната финансова помощ, която шестте общини ще получат по Програма Life+ на Европейската комисия. В тези градове живее общо около една трета от българското население.
Старта на дейностите по реализация на проекта бе обявена на пресконференция от заместник-кмета на Община Велико Търново Снежана Данева-Иванова и Зорница Кънчева-Миладинова, началник на отдел „Околна среда“ в общинската администрация. „Проектът е изключително полезен за град като Велико Търново, тъй като битовото отопление на твърдо гориво има голям принос към замърсяването на въздуха. Конкретно за старопрестолния град, инвестиционното намерение предвижда подмяна на старите печки на близо 500 домакинства. Друга от предвидените мерки е монтиране на две автоматични мониторингови станции, които ще предоставят на гражданите информацията за качеството на въздуха в реално време чрез сайта на Община Велико Търново“, заяви заместник-кметът на Велико Търново Снежана Данева.
Започва проучване на нагласите, резултатите от което ще послужат за определяне на райони и зони с концентрация на домакинства, използващи твърдо гориво за отопление. След това ще бъде определен и срокът за подаване на заявления от страна на гражданите. Кандидатстването предстои да започне през втората половина на годината. Ако процедурите вървят без обжалвания, пилотната подмяна на 70 стари отоплителни уреди може да започне още през следващия отоплителен сезон.
Около 550 000 евро е стойността на безвъзмездната финансова помощ, която Община Велико Търново ще получи по Програма Life+ на Европейската комисия. Около 368 000 евро ще бъде съфинансирането от общинския бюджет за целия срок на реализация на проекта, който е шест години.
Очакваните резултати са в няколко насоки: подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез ограничаване на твърдото гориво като форма на битово отопление; повишаване на качеството на живот; повишаване на привлекателността на градовете и за местните жители, за бизнеса и не на последно място за туристите.
В момента Община Велико Търново разработва и друг проект в сферата на чистотата на въздуха, който ще позволи на още домакинства да подменят своите стари отоплителни уреди, или да им поставят съвременни филтри.
ОИЦ – Велико Търново е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Кохезионната политика на Европейския съюз в България.
Областен информационен център – Велико Търново
гр. Велико Търново 5000, бул. „България“ №24
тел: 062 / 620 072; 062 / 620 075
http://facebook.com/oic.vt