КОНЦЕПЦИЯ ЗА ИНТЕГРИРАНИ ТЕРИТОРИАЛНИ ИНВЕСТИЦИИ „ПО ПЪТЯ НА АНТИЧНОСТТА“ БЕ ПРЕДСТАВЕНА В СТАРА ЗАГОРА

На 16 април от 13:00 часа в залата на Регионалния исторически музей в Стара Загора, бе представена концепция за интегрирани териториални инвестиции /КИТИ/ „ПО ПЪТЯ НА АНТИЧНОСТТА“-ИНТЕГРИРАН ТЕРИТОРИАЛЕН ТУРИСТИЧЕСКИ ПРОДУКТ/МАРШРУТ.

Г-жа Радка Тилева, управител ОИЦ – Стара Загора откри официално събитието. Приветства с добре дошли всички в залата и представи на кратко информация относно изпълнението на новия подход за ИТИ.

Последваха официални думи и от страна на г-жа Милена Желева – зам. кмет на община Стара Загора, която благодари на всички в залата за присъствието, на г-н Павел Панов зам. кмет на Община Пловдив, на община Хисаря, в ролята им на партньори в този толкова хубав интегриран културен продукт. „Тази концепция не е само култура, не е само история, а тук имаме и образование, затова е и толкова важно тя да бъде изпълнена в нейната цялост“, обясни г-жа Желева.

Г-н Павел Панов, зам. кмет на община Пловдив, представи общата концепция с включените в нея дейности, индикативен бюджет, участващи партньори, а г-жа Милена Желева насочи вниманието върху дейностите, които следва да се изпълняват на територията на област Стара Загора.

Партньори от област Стара Загора са община Стара Загора и Професионална гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня“. Общата стойност на инвестициите по програма „Развитие на регионите“ е 32 940 000 лв., а бюджета за Професионалната гимназия от Стара Загора е в размер на 750 000 лв.

В предвидените дейности са включени:

  1. Археологически комплекс на Старозагорски минерални бани с включени селищна могила с храмова постройка, ритуално стълбище и римски терми /бани/, където ще бъде извършено възстановяване на храмовата постройка и  ритуалното стълбище; допроучване на римските терми и локализиране на  нимфеума, изграждане на зелена инфраструктура; извършване на консервация, реставрация и социализация на целия археологически комплекс в съвременна среда, вкл. Банята от османския период.
  2. Куполна гробница от югозападния некропол на Августа Траяна, находяща  се в централната градска част на Стара Загора. Дейности по изготвяне на  инвестиционен проект, консервация и реставрация.
  3. Антични гробници от Югоизточния некропол на Августа Траяна- допроучване на археологическия обект; извършване на аварийна консервация и реставрацияна археологическите структури; изграждане на защитна постройка над  археологическите паметници; социализация на обекта и  превръщането му в туристически парк с експозиция и посетителски център.

Г-н Петър Калчев – директор на Регионален исторически музей завърши представянето на концепцията с подробна и детайла информация за всеки един от включените културни обекти от страна на Стара Загора.

Събитието продължи с дискусия, коментари и препоръки от страна на присъстващите в залата.

Следващото публично обсъждане е на 17.04.2024 г. (сряда) от 11:00 часа в зала „Младост“ на НЧ „Напред- 1903“, гр. Павел баня и от 14:00 часа в сградата на община Мъглиж.

 

ОИЦ – Стара Загора е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейски структурни и инвестиционни фондове, работещи с финансовата подкрепа на Програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз.