В два поредни дни, на 16 и 17 април 2024 г., за обществено обсъждане бяха представени дейностите заложени в комбинирана концепция с № BG16FFPR003-2.001-0087 - „УСТОЙЧИВ СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ РАСТЕЖ, ЧРЕЗ ПОДОБРЕНА ИНВЕСТИЦИОННА СРЕДА И СЪХРАНЕНА ИДЕНТИЧНОСТ НА РЕГИОНА“, с водещ партньор Община Казанлък. С планираните дейности бе запозната широката общественост в общините Казанлък, Павел баня и Мъглиж, на чиито територии ще бъдат реализирани инвестициите.
Събитията бяха откривани от г-жа Радка Тилева – управител на Областен информационен център – Стара Загора, която приветстваше присъстващите официални гости, кандидати и партньори в концепцията, жители на общините и медии, за проявения интерес към реализирането на новия подход на програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., който е насочен към разрешаване на местни проблеми, и който финансира проекти за развитие и на по-малките населени места. Тя подчерта, че подходът на интегрирани териториални инвестиции ще ни научи да работим в партньорство, което неминуемо осигурява по-висока добавена стойност на всеки един проект.
Г-жа Галина Стоянова – кмет на Община Казанлък, определи концепцията като смислена, целесъобразна и изключително полезна за средните и малки общини, които сега имаха имат възможността да обменят не само идеи, но и своя опит в разработването и управлението на проекти, финансирани с европейски средства.
Г-жа Веселина Димитрова, Главен експерт „Стратегическо планиране“ в община Казанлък, представяше подробно дейностите в концепцията. Заложените мерки възлизат на стойност малко над 28 000 000 лв. и са оформени около 3 зони за развитие:
- Индустриална зона, която да се развива като високо технологичен парк;
- Създаване на регионален туристически продукт около язовир Копринка;
- Съхраняване и развиване на възможностите на комплекс „Бузлуджа“.
На обсъждането в Павел баня, г-жа Йордана Енева, зам.-кмет с ресор европейско финансиране, благодари от името на кмета на общината - г-н Иса Бесоолу, за това, че са получили покана да се включат в концепцията. Тя изрази своята увереност, че всички инвестиции, които ще се реализират в концепцията, ще окажат положително влияние и върху развитието на община Павел баня. „Това е трети проект между Община Павел баня и Община Казанлък и разчитаме успешното ни партньорство да продължи и за в бъдеще.“ - сподели г-жа Енева.
В Мъглиж, г-жа Рени Малева – Заместник-кмет „Хуманитарни дейности“, стопанска политика, евроинтеграция и общинска собственост“, припомни, че сроковете за сключването на партньорските споразумение са били изключително предизвикателни, но въпреки това се радва, че са успели да се включат с дейности в концепцията. А, г-жа Мария Костова - председател на Общински съвет в Община Мъглиж изрази своята увереност, че ще успеят да създадат и други партньорства насочени в посока на повишаване на образованието и реализирането на пазара на труда.
В концепцията за развитие на Казанлък и общините партньори са заложени следните проектни идеи:
Инвестиции по Програма “Развитие на регионите"2021-2027 г. с дейности:
- Развитие на Индустриална зона - Казанлък - изграждане на техническа и инженерна инфраструктура;
- Модернизиране и обновяване на материалната база и на оборудването на Технически колеж - Казанлък;
- Ремонт и реконструкция на общински пьт SZR2070 от км. 0+000 до км 3+018, пътно кръстовище/пътен възел на републикански път 1-6 София-Бургас при км 312+000 и изграждане на велоалея от гр. Казанлък до язовир Копринка;
- Развитие на туристическия потенциал на язовир Копринка;
- Опазване и адаптация на монумент Бузлуджа;
- Съхранение и опазване на сградата на читалище "Светлина 1861" град Шипка;
- Ремонт на покрив и фасади и смяна на дограма на сградата на НЧ "Освобождение-1884", с. Шейново.
Инвестиции по програма "Образование" 2021-2027 г. с дейности:
- Развитие на системата за дуално обучение в Община Казанлък;
- Приобщаващо образование и образователна интеграция на община Казанлък.
Инвестиции по програма " Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. с дейности:
- Обучения за повишаване квалификацията, уменията и компетентностите на заетите спрямо нуждите на бизнеса;
- Дейности на община Казанлък за подкрепа в областта на социалното включване и достъп до здравеопазване на деца в нужда и техните семейства;
- Подобряване достъпа до заетост в Община Казанлък.
Всеки желаещ да подкрепи предвидените дейности може да го направи, като попълни приложената анкета, в срок до 22 април 2024 г. или изпрати своя коментар на e-mail: oic.stz@gmail.com.
• Линк към онлайн анкета:
Областен Информационен Център – Стара Загора
тел.: 042/603 526
e-mail: oic.stz@gmail.com;
адрес:гр. Стара Загора, бул. „Митрополит Методи Кусев“ 9;
web: www.eufunds.bg
ОИЦ – Стара Загора е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейски структурни и инвестиционни фондове, работещи с финансовата подкрепа на Програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз.