На посещение в Сливен беше Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. Тя бе приета от Стефан Радев, кмет на Община Сливен. В срещата участваха също Стоян Марков, зам. кмет “Икономическо развитие“, Камен Костов, зам. кмет “Устройство на територията и строителство“, Соломон Москона, управител на „Индустриален парк Сливен“ ЕООД, Николай Сираков, директор на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ - Сливен, експерти от Общинската администрация в ресор „Икономическо развитие“, както и представители на Областен информационен център Сливен.
В рамките на събитието г-жа Чобанова бе запозната с проектите, изпълнявани от Общината с европейски средства през настоящия програмен период по линия на Кохезионната политика, по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), както и предстоящите дейности, разписани в Концепциите за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ).
От своя страна Йорданка Чобанова подчерта важността на Кохезионната политика, която има за цел да допринесе за осигуряването на осезаеми и конкретни ползи за европейските граждани, региони и градове. Политиката на сближаване дейно подкрепя научните изследвания и иновациите и спомага за преодоляването на цифровото разделение. Политиката има за цел да подпомогне модернизирането и цифровизацията на обществените услуги и цифровия преход на предприятията.
„Уверена съм, че Сливен като университетски град ще намери своето място, защото е необходимо младите хора да имат възможност да остават по родните места и да допринесат за развитието на града“, заяви още Чобанова. По думите й, Европейската комисия в момента се намира в преходен период. Ресорът на България е иновации, малки и средни предприятия, научно-изследователска дейност, които са темите на бъдещето. „Вярвам, че заедно - ние като Представителство и Община Сливен, бихме могли да работим по проекти, включително и за популяризирането на политиките на Европейската комисия в различни аспекти“.
След срещата ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България посети къща музей "Добри Чинтулов" и къща музей „Сливенски бит“, по които бяха извършени ремонтни дейности във връзка с изпълнението на проект „Интегриран проект за развитие на туризма и подобряване на културната и историческата инфраструктура на Община Сливен“, финансиран по ОП „Региони в растеж “ 2014 – 2020 г. По същия проект приключва ремонтът на въжената линия „Сливен – Карандила”, както и на друг обект от културно-историческото наследство на Сливен, а именно Държавната сукнена фабрика/Затворът/Първа българска текстилна фабрика.
Последната „спирка“ от посещението на г-жа Йорданка Чобанова в Сливен бе крепост Туида, която е реставрирана по проект "Пътуване през времето, във времето и с времето - интегриран проект за развитие на природни, културни и исторически атракции и туристическа инфраструктура в Сливен", осъществен с финансовата подкрепа на ОП "Регионално развитие" 2007 - 2013 г.
Европейската комисия поддържа представителства във всички столици на държавите — членки на ЕС, както и регионални служби в Барселона, Бон, Марсилия, Милано, Мюнхен и Вроцлав. Представителствата си взаимодействат с националните органи, заинтересованите страни и гражданите и информират медиите и обществеността за политиките на ЕС. Ръководителите на представителствата се назначават от председателя на Европейската комисия и са политическите му представители в държавата членка, в която са назначени.
Областен информационен център Сливен е част от Мрежата от 27 областни информационни центъра за популяризиране на средствата от ЕС в България.