25% ОТ РЕСУРСА НА ФОНДА ЗА СПРАВЕДЛИВ ПРЕХОД Е ПЛАНИРАН ДА БЪДЕ ОБЯВЕН ДО КРАЯ НА 2024 г.

698 млн. лв. или 25% от бюджета на Фонда за справедлив преход (ФСП), предвиден за трите въглищни региона в страната, е предвиден да бъде обявен през тази година. Това беше съобщено по време на второто заседание на Подкомитета за справедлив преход, което се състоя на 6 ноември в гр. Кюстендил. Оставащите 75% , или 2,08 млрд.лв. от средствата от този фонд, са планирани за 2025 г., когато са предвидени да бъдат обявени осем процедури.

Подкомитетът за справедлив преход в област Кюстендил е един от трите Подкомитета в страната и е структура към Комитета за наблюдение на Програма “Развитие на регионите” (ПРР) 2021–2027 г. Подкомитетът включва широк кръг от представители на местни заинтересовани страни, чиято основна роля е да осигурят връзката между интересите и нуждите на населението и възможностите за подкрепена със средства от ФСП.

В заседанието на Подкомитета участие взе зам.-министърът на МРРБ Юра Йорданова - Витанова, ръководител на Управляващия орган на ПРР, представител на Европейската комисия, представители на общините в областта, работодателите, синдикатите, мините и ТЕЦ "Бобов дол".

В началото на заседанието беше представена информация за напредъка по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“, първата процедура, обявена по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на ПРР 2021-2027 г. Към настоящия момент подадените от общините проектни предложения са в процес на оценка. В края на декември се очаква да бъдат ясни одобрените многофамилни жилищни сгради, а през първото тримесечие на 2025 г. да бъдат сключени и договорите с общините за безвъзмездното финансиране.

През месец ноември се очаква да бъде обявена процедура „Подкрепа за работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация“. По процедурата ще могат да кандидатстват конкретни работодатели от трите области в партньорство с обучителни организации, Агенция по заетостта, синдикати, работодателски организации. Обученията по процедурата са насочени към заети лица в сектор „Енергетика“, за които има риск да бъдат съкратени.

 На заседанието бяха представени за обсъждане методологията и критериите за подбор на операции по мерките от ФСП, които предстои да бъдат обявени до края на тази година:

  • „Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-засегнатите от климатичния преход райони“
  • „Диверсификация и адаптиране на МСП към икономическия преход”
  • „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони с фокус върху използването на чиста енергия”.

По време на заседанието, членовете на Подкомитета направиха коментари и препоръки по отношение на критериите за подбор по трите мерки. Изразените становища ще бъдат представени по време на предстоящото заседание на Комитета за наблюдение на ПРР, което е планирано за 21 ноември. След одобрението на методологията и критериите от Комитета за наблюдение на ПРР, мерките ще бъдат стартирани.