Екипът на Областен информационен център – Добрич участва в практически семинар “Интегрирани териториални инвестиции за устойчиво градско развитие“ в град Добрич. Второто регионално събитие в Североизточния район за планиране бе организирано от Световната банка в партньорство с Министерството на регионалното развитие и благоустройството в изпълнение на Споразумение за предоставяне на техническа помощ за изграждане на капацитет на регионалните и местните заинтересовани страни за прилагане на устойчиви и интегрирани подходи към регионалното развитие по програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
В първите два присъствени дни от събитието, представителите на Световната банка запознаха участниците с принципите на устойчивото градско развитие и добри практики за планиране и изпълнение на Концепциите за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ). Представени бяха успешни примери за обновяване на изоставени територии, за възстановяване на културно наследство и за пълноценно оползотворяване на публично пространство.
Здравко Петров, урбанист, представи процеса по цялостната трансформация на бившия минно-металургичен комбинат в гр. Катовице, Полша в модерен културен център (https://muzeumslaskie.pl). Интерес от присъстващите предизвика и представения от него интегриран проект по съживяване на индустриалния комплекс в гр. Остава, Чехия в туристически обект, чрез привличане на средства от фондовете на ЕС, държавни субсидии и частни инвестиции (https://www.dolnivitkovice.cz/).
От успешните добри практики от България бяха презентирани проектът по трансформация на военната база до гр. Разград в Бизнес зона „Перистър” (https://www.bizneszona.bg) и реставрирането на Видинската синагога в многофункционален културен център (https://www.cc-pascin-vidin.eu/)
Любо Георгиев, архитект-урбанист разгледа примери по обновяване на градската среда и въвличане на заинтересованите страни в процеса, както и сподели своя опит в разработването на стратегически документи.
Алис Мъгърдичян, управляващ директор на „Регионален фонд за градско развитие” АД, запозна участниците с параметрите за подкрепа на проекти за градско развитие чрез финансовия инструмент „Фонд за градско развитие за Северна България“.
В онлайн срещата бе поставен фокус върху мониторинга и управлението на КИТИ, както и върху комуникацията между партньорите. Кирил Гератлиев, експерт европейски програми, представи инструменти за проследяване на напредъка и управлението на риска при изпълнението на КИТИ. Също така бе обърнато внимание и прилагането на принципа „ненанасяне на значителни вреди“ при подготовката на концепции.
В дискусионните панели участниците споделиха своя опит в реализацията на европейски проекти и обсъдиха предизвикателствата в разработването и изпълнението на КИТИ.
ОИЦ – Добрич е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд.
Областен информационен център – Добрич
Тел.: 058 602 758
E-mail: oic_dobrich@abv.bg
Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/
Viber канал: https://bit.ly/3VWQbUQ
YouTube канал: ОИЦ Добрич