Екперт от ОИЦ-Пловдив участва в събитие по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“

Специален акцент в регионалната конференция бе поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите. Камен Стратиев отбеляза, че Европейската година на уменията 2023 г. е дала допълнителен тласък на ученето през целия живот, предоставяйки на хората и предприятията възможност да допринасят за екологичен и цифров преход чрез иновации, повишена конкурентоспособност и умения за качествени работни места.

От настоящите програми, свързани с инвестиции в знанията той открои няколко възможности. Представен беше проект „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица” на Агенция по заетостта. Проектът е финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 и има за цел да предостави подкрепа за професионално развитие и гъвкави възможности за обучение, както и за повишаване на професионалната квалификация и уменията за използване на чужди езици, компетенции и компютърни умения. Очаква се в обучения да се включат 13 900 заети лица.

Представена беше и процедура „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт”, за която има обявен трети срок на кандидатстване от 26 септември 2024 г. до 27 януари 2025 г.

От процедурите, които предстои да бъдат открити, бяха презентирани „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия“ (МСП) по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027, която предвижда подкрепа за научно интензивни услуги за предоставяне на иновативни решения, въвеждане на нови продукти, процеси и услуги в бизнеса, решаване на различни технологични проблеми на предприятията, въвеждане на нови бизнес модели. Друга процедура, която се очаква да бъде открита през следващите месеци е „Развитие на дуалната система на обучение в професионалното образование и обучение“. Тя ще бъде отворена за всички професионални гимназии, които имат интерес от развитие на дуалното обучение. Това е обхватен процес и включва не само връзка между образователната институция и бъдещите предприятия - работодатели, но обхваща в процеса и родителската общност за допълнителна мотивация на учениците. Размерът на финансирането на проекти по програмата е между 250 и 750 хил. лв., което дава добра материална база за реализиране на едно устойчиво партньорство, посочи Камен Стратиев.

Областен информационен център – Пловдив е част от мрежата от 27 информационни центъра в страната за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.