Експерти от Областен информационен център – Пловдив участваха в практически семинар на тема “Интегрирани териториални инвестиции за устойчиво градско развитие“, който се проведе на 26 и 27 ноември в град Хасково. Събитието бе организирано от Световната банка в партньорство с Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в изпълнение на Споразумение за предоставяне на техническа помощ за изграждане на капацитет на регионалните и местните заинтересовани страни за прилагане на устойчиви и интегрирани подходи към регионалното развитие по програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г.
През първия ден на семинара участниците се запознаха с принципите на устойчивото градско развитие и добри практики за планиране и изпълнение на Концепциите за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ). Представени бяха успешни примери за обновяване на изоставени територии, международни примери за възстановяване на културно наследство и за пълноценно оползотворяване на публично пространство. Представители на Световната банка запознаха участниците със спецификите при планирането и изпълнението на устойчиви интегрирани инвестиционни проекти за изграждане на зелена инфраструктура, обществени пространства и сигурност, опазване и социализация на културно наследство. Презентирани бяха и възможности за финансиране на инвестиции в устойчивото градско развитие, мониторинга и управлението на проекти, включени в Концепции за интегрирани териториални инвестиции.
През втория ден на семинара Любо Георгиев, архитект-урбанист от екипа на Световната банка, разгледа примери по обновяване на градската среда и въвличане на заинтересованите страни в процеса, както и сподели своя опит в разработването на стратегически документи. Интересът на участниците беше насочен също и към изпълнението на концепциите за ИТИ и прилагане на принципа за „ненанасяне на значителни вреди (DNSH)“ при подготовката на проекти, представен от експертът на Световната банка Кирил Гератлиев. Представени бяха основните стъпки, които да следват партньорите в КИТИ, в т.ч. в процедурите, в дейностите, в бюджета, в партньорството, подготовка на начални срещи за изпълнение на концепциите, създаване на координационен екип по КИТИ, разработване на индикативен график за изпълнение на проектите в КИТИ и други. Полезна за общините бе и информацията за очаквана нова покана за кандидатстване по процедурата през 2025 г. и възможността да се планират нови концепции за ИТИ и бъдещи партньорства между заинтересовани страни.
Участниците през двата дни бяха запознати с конкретни примери и казуси, които да им помогнат в изпълнението на проекти свързани с устойчивото градско развитие. Интерес предизвикаха чуждестранните европейски проекти, които са свързани с обновяване на изоставени територии. Конкретен пример от полския град Катовице представи ползите, проблемите и перспективите от превръщането на бивш минен и металургичен комплекс в града в модерна зона за култура. Представен беше и интегриран проект по съживяване на индустриалния комплекс в гр. Остава, Чехия в туристически обект, чрез привличане на средства от фондовете на ЕС, държавни субсидии и частни инвестиции. От успешните добри практики от България бяха изтъкнати реставрирането на Видинската синагога в многофункционален културен център, както и добри практики при създаване, поддръжка и промяна на публично пространство в Пловдив.
Семинарът ще продължи и утре, 29 ноември, с онлайн среща, където основният фокус е поставен върху наблюдението на концепции за ИТИ, запознаване с инструменти за проследяване на напредъка, както и върху комуникацията между партньорите. Ще се представят и основните етапи при разработването и изпълнението на проекти в рамките на концепции за ИТИ. Събитието ще започне в 9:30 и не е необходима регистрация. Може да се включите директно на следния линк: https://eu01web.zoom.us/j/68443995407