През учебната 2024/2025 година Мрежата от 27 Областни информационни центъра (ОИЦ) ще проведе Национална кампания „Детективи на европейски проекти“. Инициативата е вдъхновена от пилотния проект на Европейската комисия „Open Cohesion School“, в който България се включи успешно през учебната 2019/2020 година. През август 2019 г. България, Хърватия, Португалия, Испания и Гърция бяха избрани за участие в пилотния проект, в който ученици бяха ангажирани да открият и анализират проекти, финансирани от ЕС. На територията на България за участие в проекта бяха избрани Областните информационни центрове Пазарджик, Ямбол, Силистра, Бургас, Видин и Шумен, които в своята дейност през годините са демонстрирали специално отношение и традиция в работата с ученици.
Инициативата се състои в насърчаване ангажираността на учениците в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии, както и на публично достъпни „отворени“ данни. За изпълнение на инициативата „Детективи на европейски проекти“ екипът на ОИЦ осигуриха участието на два гимназиални класа/клуба по интереси. Това са ученици от Средно училище „Д-р Петър Берон“ – Пазарджик и Средно училище "Георги Бенковски" – Пазарджик.
Първата среща с ученици ще се проведе в Средно училище „Д-р Петър Берон“ на 2 декември 2024 г., на която ще бъдат запознати с инициативата и публичния модул на ИСУН 2020. Експерти от ОИЦ ще покажат на учениците как се филтрират проекти, които са с място на изпълнение Пазарджик. Като резултат от първата среща ще бъде избран проект, финансиран по програма чрез Европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) 2014-2020 или Европейски фондове за споделено управление (ЕФСУ) 2021-2027. Подобна среща ще бъде проведена и с ученици в Средно училище "Георги Бенковски" – Пазарджик на 4 декември 2024 г.
Общата инициатива на мрежата ще приключи през месец май 2025 г. с „Разказ“ за проекта, който са мониторирали. Учениците ще подготвят и представят в свободна творческа форма кратко обобщение от проведеното проучване на проекта - видеоматериал, инфографики, специална уеб страница в социална платформа, презентация или друго, като използват събраните през целия период на наблюдение материали.
В специална секция на Единния информационен портал за средствата от ЕС (на линк https://eufunds.bg/bg/oic/term/823) са налични материалите и резултатите от изпълнението на пилотния проект. Единният информационен портал ще продължи да бъде онлайн платформа за новини и материали, свързани с инициативата „Детективи на европейски проекти“.