ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИНВЕСТИЦИИ В ОБЛАСТ СИЛИСТРА

Проекти за над 550 млн. лв. са финансирани от 2007 година до днес

Екипът на Областен информационен център – Силистра (ОИЦ) организира и проведе ежегодната си работна среща с представители на местни и регионални медии и комуникатори от област Силистра. Целта на тези събития е да бъде проследен напредъкът на годишна база по изпълнението на Програмите с европейско финансиране и да бъде подобрена видимостта на публичните инвестиции, които водят до повишаване качеството на живот на хората и помагат за решаването на специфични проблеми в различни направления, според нуждите на местните общности.

От 2007 г. до момента, на територията на област Силистра са сключени 1 042 договора за инвестиции в различни сфери и дейности по всички програми, съфинансирани от Европейските фондове. Общата стойност на привлечените средства е почти 552 млн. лв., като това включва безвъзмездна финансова помощ и собствено финансиране. Данните са към 30.11.2024 г. според публичния модул на ИСУН 2020 (Информационна система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България). Всички общини на територията на област Силистра са инвестирали средства в подкрепа на хората, посредством реализиране на проекти в социалната сфера: „Топъл обяд“, „Патронажна грижа“, „Независим живот“, „Социално включване“ и други. Важни за населението са благоустрояването на обществени площи, както и инвестициите за младите хора в сферата на образователната, спортната и туристическата инфраструктура. Предвид профила на местната икономика, множество проекти са реализирани в селското стопанство: на млади фермери, за развитие на малки стопанства, за създаване на трайни насаждения, в сферата на животновъдството и биологичното пчеларство. Бизнесът в област Силистра е инвестирал средства за технологична модернизация, производствен капацитет, създаване и развитие на нови предприятия, разработване и въвеждане на иновации, както и за подобряване условията на труд на заетите лица, за повишаване на професионалната квалификация и умения на служителите в малките и средни предприятия.

През настоящия програмен период 2021-2027, въпреки забавеното стартиране на новите програми по Политиката на сближаване, вече са сключени 33 договора за почти 21 млн. лв. В допълнение, по Плана за възстановяване и устойчивост са договорени и се изпълняват още 156 проекта на бизнеса и публичните институции за 117 млн. лв. В момента тече същинската подготовка на първата Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) с водещ партньор Община Силистра, съдържаща 9 отделни проекта, които в своята цялост ще доведат до развитие на целия регион. Включени са дейности за основен ремонт на пътна инфраструктура, мерки за обновяване на градската среда, образователната и културната инфраструктура с облагородени прилежащи дворни пространства, както и за въвеждане на съвременни форми на експониране на паметниците на културното наследство в община Тутракан с цел привличане на повече туристи в региона. Предвидени са и мерки в сферата на образованието с цел превенция и недопускане на дискриминация в образователните институции, както и дейности за развитие на дуалната система на обучение.

По време на събитието бе анонсирана и Националната инициатива на Мрежата от Областни информационни центрове в България под надслов „Детективи на европейски проекти“. Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия, реализирана успешно през 2019-2020 учебна година с шест от центровете – ОИЦ-Бургас, ОИЦ-Видин, ОИЦ-Пазарджик, ОИЦ-Силистра, ОИЦ-Шумен и ОИЦ-Ямбол. Целта на инициативата е повишаване информираността на учениците за проекти с европейско финансиране,  насърчаване ангажираността на младежите в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии, както и на публично достъпни „отворени“ данни. В продължение на няколко месеца, младежи от Ученически парламент Силистра ще извършат наблюдение на проект, финансиран от ЕС на територията на областния град. Учениците ще бъдат подпомагани от експертите на ОИЦ-Силистра и в рамките на поредица от  уроци ще усвоят практически умения за провеждане на гражданско наблюдение на европейски проекти, чрез публичния модул на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН) на Европейските фондове в България. Крайната задача ще бъде да обобщят материалите, събрани през целия период на наблюдение, и да създадат „разказ“ за проекта в свободно избрана творческа форма. Готовият творчески продукт ще бъде представен пред обществеността на Силистра през месец май 2025 г. по повод Деня на Европа.

Областен информационен център – Силистра е част от националната мрежа от 27 информационни центрове за популяризиране на Политиката на сближаване, регламентирана от Закона за управление на средствата от Eвропейските фондове при споделено управление (ЕФСУ).