С много ентусиазъм започна в Благоевград националната кампания „Детективи на европейски проекти“ на мрежата от областни информационни центрове. В инициативата, организирана на местно ниво от Областен информационен център – Благоевград, се включиха младежи от Общински младежки парламент и Езикова гимназия „Акад. Людмил Стоянов“ – Благоевград.
Целта на инициативата е повишаване информираността сред учениците от гимназиална степен на обучение за проекти с европейско финансиране в тяхното населено място. С участието в кампанията се очаква да се насърчи и ангажираността на учениците в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии, както и на публично достъпни „отворени“ данни.
По време на първата фаза на кампанията, която стартира днес в Благоевград, младежите бяха запознати с кохезионната политика на Европейския съюз, основните принципи в нейното прилагане и фондовете, които подпомагат реализирането и. Мотивирано и след кратка дискусия за тяхната мащабност, обществена значимост и устойчивост учениците избраха два проекта, финансирани със средства от ЕС и реализирани на територията на общината, с които да се запознаят по-обстойно. Като истински активни и отговорни европейски граждани младите хора на Благоевград решиха да работят по проектите „Проектиране и изграждане на допълнителна инфраструктура /инсталация за предварително третиране на битови отпадъци и компостираща инсталация за разделно събрани биоразградими и/или зелени отпадъци/ за развитие на регионалната система за управление на отпадъците на регион Благоевград, включващ общини Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево“ и „Нови социални услуги за деца и младежи в община Благоевград“. Проектите са финансирани по ОП „Околна среда“ и ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г.
Експертите от ОИЦ – Благоевград показаха на „детективите“ как да търсят информация за тези и други проекти в платформата ИСУН, запознаха ги с основни понятия при разработването и изпълнението на европейски проекти, с етапите, през които се преминава - от формулирането до изпълнението на проектната идея.
Във втората фаза на инициативата младите хора ще посетят на място избраните от тях проекти. По време на тези посещения те ще имат възможността да видят какво реално е направено с европейските средства, постигнати ли са заложените цели и като цяло ползите от направените инвестиции. Това ще се случи през пролетта на 2025 г., а до тогава учениците имат достатъчно време да направят свое проучване за реализираните дейности по проектите, което да представят в края на инициативата.
Областен информационен център - Благоевград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.
За допълнителна информация:
Елена Михова
Експерт „Комуникация, информация и логистика“
Тел.: 0893/336728, e-mail: oic.blagoevgrad@gmail.com