ОИЦ – Монтана с последна за годината работна среща с медиите

Работна среща с медиите за отчитане на дейността си през настоящата година и за представяне на анализ на изпълнението на програмите, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ), в областта от началото на годината проведе Областен информационен център (ОИЦ) – Монтана

През февруари Звеното за публични консултации към Регионалния съвет за развитие (РСР) на Северозападния район за планиране, част от което са двама от експертите от Центъра, проведе публични консултации за разглеждане и обсъждане на шестте проектни предложения от областта, преминали етапа на проверка за административно съответствие и допустимост по процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ)“ по Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027. Целта на обсъжданията бе да бъде осигурено участието на местните общности в процеса на подбор на концепциите, като получените мненията и коментари бяха представени на широкия състав на РСР, който одобрява Общата програмна концепция за региона.

Годишният цикъл от информационни срещи на Областен информационен център – Монтана бе проведен в периода 19 септември – 3 октомври под формата на открити приемни в 10-те общини от областта. Пред представители на териториалните администрации, неправителствени организации и бизнеса, както и пред заинтересовани граждани, експертите представиха актуални и предстоящи възможности за кандидатстване по програмите, финансирани от ЕФСУ за периода 2021 – 2027 г. Последната среща от годишния цикъл се проведе в офиса на Центъра с експерти в сферата на социалните услуги.

През годината ОИЦ – Монтана се включи с участие и предоставяне на подробна информация в двете регионални пресконференции в Монтана по проектите „Европа на Балканите: Общо бъдеще" и „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, които Българската телеграфна агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия. Експертите взеха участие и в множество информационни дни, дискусии, обучения и различни събития в сътрудничество с управляващи органи на програмите и партньорски организации, проведени на живо и онлайн.

От началото на годината до края на месец ноември офисът на Областен информационен център – Монтана е посетен от 143 души, като най-често задаваните въпроси са свързани със стартирането на собствен бизнес, подмяната на отоплителни устройства на твърдо гориво и енергийната ефективност.

ОИЦ – Монтана извършва месечен мониторинг на 14 регионални издания, съгласно който от началото на годината публикациите, свързани с ЕСИФ и ЕФСУ, са 458 броя, а конкретно с Центъра в Монтана – 30.

Във втората част на проведената последна работна с медиите за годината ОИЦ – Монтана представи анализ на изпълнението на програмите, финансирани от ЕСИФ и ЕФСУ, в областта от началото на годината. По данни на Информационната система за наблюдение на средствата от ЕС в България ИСУН 2020, от началото на годината до момента на територията на област Монтана са регистрирани общо 86 договора на обща стойност 64 278 876 лв., от които 56 745 755 лв. (88%) са безвъзмездна финансова помощ, а 7 533 121 лв (22%) – собствено финансиране. 54 от договорите са съфинансирани от ЕСИФ, а 32 – от ЕФСУ. Договорите са сключени по процедури по 8 програми и се изпълняват на територията на 8 от 11-те общини от областта. Най-много договори – 26, се изпълняват на територията на община Монтана. 19 договора се изпълняват на територията на община Лом, 17 – в община Берковица, по 7 – в Бойчиновци, Вълчедръм и Якимово, по един – във Вършец и Георги Дамяново, и нито един – на територията на общините Брусарци, Медковец и Чипровци. 45 от договорите са със статус сключени, 37 са в изпълнение, а 3 са прекратени. Договорите са сключени със 76 бр. бенефициенти, от които 51 са компании (с 55% от договорените суми), а 18 са физически лица или земеделски стопани (с 4% от средствата). 4 от бенефициентите са държавни/общински администрация. Те държат 40% от общия брой договорени средства, а 1% вземат нестопанските организации (читалища), които са 3 на брой. Реално изплатените до момента суми са в размер на 6 631 856 лв.

В края на работната  среща Областен информационен център – Монтана запозна журналистите и с Националната кампания на мрежата от Областни информационни центрове в България за 2024 – 2025 година, която се провежда под наслов „Детективи на европейски проекти. Нейната цел е да се повиши информираността сред учениците от гимназиална степен на обучение за проекти с европейско финансиране в тяхното населено място, както и да се насърчи ангажираността им в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии и публично достъпни „отворени“ данни. Тя е продължение на пилотната инициатива, осъществена от шест Областни информационни центъра през 2019/2020 учебна година, чийто успех провокира Европейската комисия да насърчи реализирането й в национален мащаб.