Община Мадан в качеството на Администратор на безвъзмездна финансова помощ (БФП) Водещ партньор (ВП), уведомява, че е сключила Договор за финансиране за средства от Механизма за възстановяване и устойчивост по Процедура за предоставяне на средства, чрез подбор на Предложение за изпълнение на инвестиция (ПИИ) №BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I“, по Национален план за възстановяване и устойчивост на Република България за изпълнение на: ПИИ №BG-RRP-4.023-2848, с наименование: “Енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда - блок № 6 на ул. „Паисий Хилендарски“ в град Мадан, Община Мадан, Област Смолян“
Краен срок за изпълнение, вкл. отчитане: 30.06.2026 г.
Обща стойност на сключения договор: 743 077,59 лв. – 100% БФП.
Предложението за изпълнение на инвестиция включва:
- Предварително изпълнени дейности, предхождащи подаването на настоящото ПИИ:
1) Изготвено е обследване за енергийна ефективност и Сертифициране за енергийна ефективност – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на ПИИ;
2) Изготвено е обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с изискванията по чл. 169, ал. 1 (т. 1 – 5) и ал. 3 от ЗУТ и на Технически паспорт на сградата.
- Основната дейност за изпълнение на ПИИ, при неговото одобрение е свързана със:
1) СМР дейности по изпълнение на предписаните мерки, в съответствие с разработките от изпълнените предварителни дейности, а съпътстващите дейности са сведени до изготвяне на:
1.1) Инвестиционен проект (във фаза “технически проект”);
1.2) Оценка на съответствието му, съгласно ЗУТ;
1.3) Осъществяване на авторски надзор;
1.4) Упражняване на строителен надзор, съгласно ЗУТ;
1.5) Изготвяне на независима експертна оценка /от сертифициран енергиен одитор (лице от регистъра по чл.44 ал. 1 от Закона за енергийна ефективност)/, след приключване на СМР дейностите по изпълнение на ПИИ;
1.6) Организация, управление на проекта, вкл. реализация на дейности по информация и публичност на проекта.
ПИИ за енергийно обновяване на жилищната сграда, доказва потенциал за спестявания на първична невъзобновяема енергия и на емисии на СО2 – 76,57 т/г., след внедряване на ЕСМ, свързани с топлинно изолиране на външни ограждащи елементи, и подмяна на дограма.
Към момента, сградата е с енергиен клас „С”, а след изпълнение на ПИИ, сградата ще отговори на изискванията за клас „А”
Основна цел:
Реализиране на ПИИ за устойчиво енергийно обновяване на многофамилна жилищна сграда, находяща се на ул. “Паисий Хилендарски“, бл. 6 в гр. Мадан, общ. Мадан, чрез прилагане на високоефективни ЕСМ за понижаване на годишното потребление на първична невъзобновяема енергия, намаляване на емисиите от парникови газове и за подобряване на общия архитектурен облик на града с обновена жилищна инфраструктура, допринасяща за по-добро качество на въздуха, условията и средата за живот на населението.
Конкретни цели:
- Подобряване енергийните характеристики на сградата, като се приложат устойчиви високоефективни ЕСМ;
- Достигане на клас на енергопотребление „А“, след прилагане на ЕСМ;
- Намаляване на разходите за енергопотребление и съответно редуциране на емисиите на парникови газове, чрез постигане на спестявания на първична невъзобновяема енергия – 67% и на екологични ползи, чрез спестявания на емисии на СО2 – 76,57 т/г., след прилагане на ЕСМ;
- Подобряване на условията и качеството на живот за живущите в многофамилната сграда, чрез енергийното ѝ обновяване и съответно намаляване на разходите за енергия, след прилагане на ЕСМ;
- Подобряване на условията и качеството на живот за населението, чрез модернизиране на жилищна инфраструктура, допринасяща за общия архитектурен облик на град Мадан, община Мадан.
Резултати:
- 1 бр. многофамилна жилищна сграда, с РЗП от 2 570,50 кв.м., с подобрени енергийните характеристики;
- Достигнат е клас на енергопотребление – „A“;
- Постигнати 66,69% спестявания на първична невъзобновяема енергия;
- Постигнати екологични ползи, чрез годишно намаляване на емисиите на СО2 – 76,57 т/г.;
- Подобрени са условията и качеството на живот за живущите, чрез енергийното обновяване на сградата, което допринася за намаляване на енергийната им бедност, чрез намаляване на разходите за енергия;
- Подобрени условия и качеството на живот за населението, чрез модернизираната жилищна инфраструктура и съответно подобрен е архитектурния облик на мястото, където живеят и работят.
Настоящото ПИИ, напълно съответства на поставените цели в Процедура BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ по линия на МВУ и допринася за изпълнението Плана за възстановяване и развитие на Република България, за реализиране на инвестиции насочени към устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – стълб „Зелена икономика“, Компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“.
Проектната реализация ще допринесе за постигане на целите за повишаване на енергийната ефективност на многофамилните жилищни сгради на територията на страната ни.
Налице е съответствие и с целите на Дългосрочната национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни сгради /Директива ЕС 844/2018г./ и по-специално, допринася за изпълнение на целите насочени към понижаване на годишното потребление на първична енергия в резултат на енергийно обновяване, чрез внедряване на ЕСМ и намаляване на емисиите на парникови газове.