…и че, благодарение на електронната система, са спасени 58 295 дървета?
Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България – ИСУН 2020 представлява надежден източник на актуална информация относно европейското финансиране на национално ниво. Интернет базираната система е създадена през 2009 година и е достъпна от всяка точка на света, като целта е всички данни по изпълнение на програмите да се събират и отчитат ЕЛЕКТРОННО. Системата осигурява възможност за ефективно управление, наблюдение, отчитане и проверки на процеса по инвестиране на европейските средства в България и служи за обмен на информация с ЕК. Информационната система гарантира проследимост по всяка една програма, процедура, договор за предоставяне на финансова помощ.
От създаването си до сега, функционалностите на ИСУН 2020 постепенно са надграждани с цел намаляване на административната тежест за кандидати и бенефициенти. Към момента активните потребители, които имат денонощен достъп до Системата, наброяват над 215 000, а в нея може да бъде проследена информацията по над 35 програми. Част от ключовите функционалности са нейното гъвкаво управление, електронна комуникация на Управляващите органи с кандидати и бенефициенти, провеждане на електронни тръжни процедури и интеграцията ѝ с външни системи (Търговски регистър, Регистър БУЛСТАТ, Централен регистър на юридическите лица с нестопанска цел и др.).
Системата е организирана в четири модула: в помощ на кандидатите – Модул за кандидатстване; на бенефициентите – Модул за отчитане; на Управляващите органи – Вътрешна среда; на широката общественост – Публичен модул.
Публичният модул осигурява висока степен на прозрачност в процеса на инвестиране на европейските средства в България чрез богат набор от структурирани данни, достъпни за всеки европейски гражданин. Достъпът до модула е възможен и чрез неговата мобилна версия. Могат да бъдат генерирани справки по различни критерии, задавани от потребителите, като при търсене на информация, е предвидена възможност за филтриране по програма, по населено място, по организации и бенефициенти и др. Всеки от проектите съдържа подробна информация в следните раздели: Основни данни, Дейности по проекта, Тръжни процедури, Участващи организации, Финансова информация, Индикатори. А вие кой проект разгледахте?
Линк за достъп до ИСУН 2020: https://eumis2020.government.bg/
Линк за достъп до Публичния модул: https://2020.eufunds.bg/