Областните информационни центрове (ОИЦ) набраха популярност в последните години. Освен предстоящи приеми по програмите те представят и изпълнението на програми на регионално и на областно ниво. Това заяви Горан Беремлийски – експерт в Областен информационен център – София (ОИЦ-София) по време на местната конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се проведе в Самоков.
Със свой изказвания в конференцията участие взеха Кирил Вълчев – генерален директор на БТА, д-р инж. Ангел Джоргов – кмет на Община Самоков, Йорданка Чобанова – Ръководител на представителството на ЕК в България, Маргарита Минчева – зам. кмет на Община Костенец, със специален акцент за образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
По брой на общини област София е най-голямата в страната със своите 22 общини, в които ОИЦ-София, провежда информационни дни на място за представяне на приеми по програмите.
Уникални за тази област са т.нар. периферни региони (две общини Самоков и Ботевград), които в предишния програмен период са имали възможност да кандидатстват едновременно по две програми – ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 – по приоритет „Подкрепа за енергийна ефективност в опорни центрове в периферните райони“, както и по „Програма за развитие на селските райони“ 2014 - 2020, съгласно разделението на общините на селски и градски тип.
Община Самоков е единствената община на територията на област София, в която действат две местни инициативни групи – Местна инициативна група (МИГ-Самоков) и Местна инициативна рибарска група (МИРГ-Самоков), по подхода „Воден от общностите местно развитие“.
Стойността на европейското финансиране за област София само за година е нараснало от 952 млн. лв. на над 1,4 млрд. лв. Броят на сключените договори се е увеличил от 1665 на 2004. Има и голям процент на вече изплатени средства. Съотношението между безвъзмездното финансово подпомагане към собственото финансиране надвишава 56 %. Най-голям брой проекти има в Община Самоков - 382, следвана от община Ботевград – 210, община Костинброд – 193.
Данните към 5 февруари т.г. сочат, че стойността на реализираните проекти в Община Самоков са близо 168 млн. лв. След нея се нарежда община Ботевград с близо 116 млн. лв.
„Спрямо предишния програмен период имаме значително увеличение на средствата по Програма за развитие на селските райони, заради съществуването на МИГ. Стойността е нараснала на 17 млн. лв. за МИГ и 7 млн. лв. за МИРГ.
От друга страна най-съществено финансиране за областта е проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), следвани от Програмата „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027 и Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, насочена към бизнеса. Общо за област София по НПВУ са осигурени средства в размер на над 280 млн. лв.
Софийска област е и на трето място по брой сключени договори и по обща стойност на проекти след София-град и област Благоевград в областите от Югозападния регион за развитие.
През 2025 г. предстои втори прием за Интегрирани териториални инвестиции по програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г., по която общините Самоков и Ботевград попадат като допустими кандидати за участие в концепции за интегрирани териториални инвестиции.