ОИЦ-БЛАГОЕВГРАД УЧАСТВА В ИНФОРМАЦИОНЕН ДЕН ПО ПРОЦЕДУРА "МАЛКИ ИНОВАТИВНИ ГРАНТОВЕ ЗА МСП"

Експерти от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа (МИР) представиха процедура BG16RFPR002-1.005 „Малки иновативни грантове за малки и средни предприятия (МСП)”, която е част от Програма “Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” 2021-2027 г. (ПНИИДИТ).

Домакин на събитието, в което участие взеха представители на университети, на бизнеса и други заинтересовани лица, беше община Благоевград. Зам.-кметът по образование, бизнес развитие, социална и здравна политика – г-жа Боряна Шалявска приветства присъстващите в зала „22-ри септември“. 

По време на срещата експертите дадоха подробни разяснения за възможностите на малките и средни предприятия да получат грантово подпомагане, за да ползват услуги от университети, научни организации или специализирана научна инфраструктура.

Над 1000 услуги вече са достъпни в специализираната Платформа за сътрудничество между висшите училища, изследователските организации и бизнеса (https://s2b.nacid.bg/home ).

“Фирмите могат да използват платформата, за да открият специализирани услуги, лабораторни комплекси и съоръжения, достъп до специализирани високопроизводителни изчислителни ресурси и други. При изпълнението на проекта, бенефициентите ще сключват договор с избрания доставчик, като за извършената услуга ще получават сертификат“, посочи Христо Йорданов, експерт в главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“.

Фиксираният размер на един грант за една услуга е 14 710 лв. Едно предприятие може да кандидатства за до 2 услуги и да получи общо до 29 420 лв.

„Не се изисква собствено финансиране от страна на бенефициентите. Ще се прилага режим “Помощи за иновации в полза на МСП“. Посочената фиксирана стойност се възстановява на предприятието-получател само и единствено при наличието на постигнат конкретен краен резултат - сертификат за извършената услуга“, поясниха от главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“.

Общият бюджет на процедурата е 25 000 000 лв., от които 20 575 000 лв. средства от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и 4 425 000 лв. национално съфинансиране.

На събитието присъстваха и представители на университетите в Благоевград, които изразиха желание и готовност да се включат като доставчици на услуги.

Експертите припомниха, че проектни предложения по процедурата се подават чрез системата ИСУН 2020, а крайният срок е 28.03.2025 г.

                                                               

Областен информационен център - Благоевград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране Кохезионната политика в България.

 

За допълнителна информация:

Десислава Атанасова, експерт ИОУ

Областен информационен център – Благоевград

тел. 0893/405768

e-mail: oic.blagoevgrad@gmail.com