От 7 до 10 май 11 представители от МИГ Завет – Кубрат участваха в работна среща с представители на МИГ „Террас де Компостела” от област Галисия, Испания.
Посещението се реализира в рамките на изпълнение на проект № BG06RDNP001 – 19.085 – 0002 “Нови възможности за биологично земеделие – местни селскостопански продукти с добавена стойност”. Проектът е за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от ПРСР 2014 - 2020 г.
По време на посещението в Испания бяха проведени срещи, беседи и разговори с представители на МИГ „Террас де Компостела“, на които участниците от МИГ Завет - Кубрат успяха да се запознаят с приоритетите в стратегията на испанската МИГ, както и с основните принципи и методи на работа с местното население и бенефициентите.
Домакините, в лицето на Директорката и техническия експерт на МИГ „Террас де Компостела“, се постараха да направят пребиваването на тяхна територия изключително ползотворно, като показаха добри практики и положителен опит в областта на биоземеделието. Участниците от МИГ Завет – Кубрат се запознаха с иновативни подходи в хотелиерството и ресторантьорството, базирани на местната идентичност и местните биопродукти.
Посещенията в Испания включваха:
- Офисът на МИГ Террас де Компостела;
- Лозарска ферма за производство на биологично чисти вина „Pazo de Galegos“ и дегустация, придружена със сирена местно производство;
- Център за „споделен бизнес и офиси“ (Centro Coworking), който стимулира и подпомага младите хора от селския район да развиват свои бизнес идеи и да получават квалифицирани консултантски услуги и обучения с цел по-добра професионална реализация;
- Община Бокейшон и среща с кмета г-н Мануел Фернандес Мунин, председателя на Общинския съвет и представители на Дирекция за работа с младежите.
По време на престоя в Испания бяха осъществени няколко ползотворни срещи и разговори с членове от екипа на МИГ „Террас де Компостела“, на които се обсъдиха нови перспективи за сътрудничество и развитие в областта на биопроизводствата и биоземеделеието. Бяха обсъдени ролята на сътрудничествата, обмен на добри практики и работата в мрежа за повишаване качеството на живот на село. Бяха идентифицирани общите интереси и дейности от взаимен интерес.
Всички участници в четиридневното посещение в Испания взеха активно участие и допринесоха за успешната реализация на тази първа среща, с която стартираха дейностите за установяване на бъдещо транснационално сътрудничество и постигане основните цели на проекта:
- Подписване на споразумение за партньорство;
- Разработване на проект за транснационално сътрудничество.
Подписаното споразумение за партньорство и разработен съвместен проект ще гарантират бъдещи действия в областта на биоземеделието и утвърждаването му като производство с нарастващо значение и добавена стойност.
В края на работната програма бяха посетени културно-исторически паметници и места, свързани с историята и културата на източната част на област Галисия.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.