ОИЦ – ПЛОВДИВ И УЧЕНИЦИ ОТ ПГХТТ - ПЛОВДИВ ПРОДЪЛЖАВАТ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА КАМПАНИЯТА „ДЕТЕКТИВИ НА ЕВРОПЕЙСКИ ПРОЕКТИ“

Днес, 11 март 2025 г., експертите от Областен информационен център - Пловдив продължиха съвместната си работа с учениците от ПГХТТ - Пловдив във фаза 2 от Националната кампания „Детективи на европейски проекти“. Темата на днешната среща бе „Събиране и обработване  на данни“, като крайна цел на младите хора е да създадат собствен творчески продукт, т. нар. „разказ“ за проекта, който да представи проучването, което са направили.

Учениците от клуба по интереси от Професионалната гимназия по хранителна техника и технологии в град Пловдив с преподавател г-жа Евдокия Колева, се запознаха с методите за провеждане на мониторинг на проект с европейско финансиране. Екипът на ОИЦ-Пловдив разясни на младежите типовете данни, които предоставя платформата ИСУН 2020, както и как да отсяват друга публична информация според целта, която са си поставили. Освен това дадоха и практически насоки за подготовка на въпроси за интервю, изготвяне на анкета към крайните бенефициенти, писане на прессъобщение и други.

На 25 март е планирана и среща на младите "детективи" с екипа на проект „Мерки за подобряване на качеството на атмосферен въздух в Община Пловдив, чрез намаляване на емисиите от ФПЧ10 от битовото отопление – фаза 2“, финансиран по процедура № BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух“ по приоритет 5 „Въздух“ на Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г.“  Учениците ще имат възможност да зададат въпросите си на ръководителя на проекта, както и да получат повече информация относно изпълнението на включените мерки. Кампанията ще приключи с представяне на финалните материали, изготвени от младеите, най-късно до 9 май 2025 г.

Националната кампания „Детективи на европейски проекти“ се изпълнява от Мрежата от 27 Областни информационни центрове в страната през учебната 2024/2025 година. Тя има за цел да повиши информираността сред учениците от гимназиална степен на обучение за проекти, реализирани със средства от Европейския съюз, в тяхното населено място, както и да се насърчи ангажираността на учениците в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии и на публично достъпни „отворени“ данни. Изпълнението на инициативата може да бъде проследено на Единния информационен портал за средствата от ЕС – https://eufunds.bg/bg/oic/term/823, както и във Фейсбук профила и страницата на ОИЦ - Пловдив.