Едно от най-реномираните училища в България откри новия си STEM център. С церемония по откриването на новите кабинети в ППМГ "АКАДЕМИК ИВАН ЦЕНОВ" ГРАД ВРАЦА на 08.04.2025 година от Министъра на образованието Красимир Вълчев, кметът на община Враца Калин Каменов, областния управител Николай Николов и директорът на гимназията Татяна Василева.
Проектът „Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи“ бе крайно необходим тъй като с изпълнението му се осигурява физическа среда, техническо оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците. Финансирането е 346 225.38 лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU.
Изградено е IT пространство в училището на база на следните направления: „Роботика и кибер-физични системи“, “Математика и информатика“ представляващи високотехнологични класни стаи (ВОСКС) в рамките на СТЕМ центъра. Пространството ще се използва за учене, творческа дейност, индивидуална работа и работа в екип в нетрадиционна учебна и работна среда. Обзаведени и оборудвани са пет класни стаи за професионалните паралелки, два компютърни кабинета, кабинет роботика и Maker Space пространство в библиотеката и фоайето на 3. етаж.
Училищната СТЕМ среда обединява цялостни решения за физическата и цифрова среда на учене, техническото оборудване, прилагане на нови методи на преподаване и на учене, иновативна и гъвкава организация на учебния процес, адаптиране на нови форми на управление, лидерство и взаимодействие, целенасочена квалификация и подкрепа на колектива ни.
Това е особено необходимо за учебната и производствена практика на учениците от паралелките „Приложен програмист“, провеждаща се в училищна среда, за което са нужни съвременна техника и актуален софтуер. Освен това учителите по предметите от математическите, компютърните науки и природните науки ще използват пространството за успешно осъществяне на междупредметни връзки. Под тяхно ръководство учениците ще разработват интердисциплинарни проекти, с които да участват и да печелят различни СТЕМ конкурси и състезания.