ОБЛАСТЕН ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР - СЛИВЕН ВЗЕ УЧАСТИЕ В КОНФЕРЕНЦИЯ "ЕВРОПА НА БАЛКАНИТЕ: ЗАЕДНО ЧРЕЗ ЗНАНИЕ" ПО ПРОЕКТ НА БТА

В Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в Сливен се проведе конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ по проект на БТА, който агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Във форума взеха участие Фатме Мустафова, зам.-областен управител на Област Сливен, Стефан Радев, кмет на Община Сливен, Кирил Вълчев, генерален директор на Българска телеграфна агенция (БТА), Стоян Марков, зам.-кмет „Икономическо развитие“ в Община Сливен,  директори на висши учебни заведения, на културни институти в града, представители на институции в Сливен.

Конференцията откри Кирил Вълчев, който в своето изказване каза, че Сливен е пример за градивната сила на осведомеността, на знанието за постиженията на другите и за собствените постижения и възможности за развитие. Генералният директор на БТА подчерта, че проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание" цели да се разказва за обмяната на знание между хората в България и на Балканите и хората от останалата част на Европейския съюз (ЕС), така че взаимно да опознаваме приноса си в общия ни живот в ЕС.

Стефан Радев, кмет на Община Сливен подчерта, че кохезията е в сърцевината на идеята на Европейския съюз. В момента сме в много важно време, когато в Европа се води голям дебат за бъдещето на кохезионната политика. „Много е важно да се чува силно позицията на местните власти, а тя трябва и да е позиция на националните власти - не можем да жертваме или да правим компромиси с кохезионната политика, за сметки на други политики“, каза още г-н Радев.

Даниел Бойчев, експерт „Информационно обслужване и услуги“ в Областен информационен център – Сливен (ОИЦ) подробно запозна присъстващите с Програмите, подкрепящи усилията на България и ЕС за постигане на стратегическите цели в областта на знанията и уменията, както и получените средства по тях за област Сливен. От представената информация, за която са използвани данни от Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020), актуални към настоящия момент, стана ясно, че над 34,7 млн. лв. са привлечени и инвестирани в сферата на образованието в областта от 2014 г. до момента по различни европейски програми. По Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г. вложените средства са над 8,6 млн. лв., а по „Наука и образование за интелигентен растеж“ в същия програмен период са близо 1,1 млн. лв. В новия програмен период 2021 – 2027 г. в област Сливен към момента са привлечени близо 991 000 лв. по програма „Развитие на човешките ресурси“.

Даниел Бойчев подчерта също, че в рамките на първата покана за концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), община Сливен  разработи концепция „Интегрирани инвестиции в новото поколение – за образовани, активни и работещи в региона млади хора“, която акцентира върху развитието, уменията и образованието на младите хора.

Форумът, в който участва ОИЦ - Сливен е част от поредица конференции, които БТА организира по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", изпълняван с подкрепата на Европейската комисия.

Областен информационен център Сливен е част от Мрежата от 27 областни информационни центъра за популяризиране на средствата от ЕС в България.

Снимка: БТА