При голям интерес премина срещата за представяне на проект „SUDEGO: Целите за устойчиво развитие в училище“, финансиран от програма „Еразъм+“. Тя се състоя на 16 май 2019 г. и бе организирана от Търговско-промишлена палата – Добрич (ТПП-Добрич), в качеството си на партньор по проекта и СУ „П. Р. Славейков“ гр. Добрич. На събитието присъстваха 52 представители на държавите-партньори по проекта, ученици, учители и представители на бизнеса. Периодът на изпълнение на проекта е 24 месеца, а бюджета на ТПП – Добрич е 33 530 евро.
Проектът „SUDEGO” се фокусира върху пет от седемнадесетте цели за устойчиво развитие на Организация на обединените нации (ООН), а именно: Цел 3: Добро здраве, Цел 5: Равнопоставеност на половете, Цел 7: Възобновяема енергия, Цел 12: Отговорно потребление и производство и Цел 15: Живот на земята. По проекта се разработват иновативни дидактични модули, които ще бъдат предоставени на учителите и учениците с цел повишаване на тяхната информираност и ангажираност, както и намирането на възможни работни решения за прилагането на петте цели като част от обучението им.
Проектът се изпълнява в партньорство с организации от Северна Ирландия, Финландия, Испания и Италия, като всяка държава партньор отговаря за една цел, за която се разработва дидактичен модул за ученици от прогимназиалния и от горния курс на средното образование.
ТПП – Добрич подготвя два урока за Цел 3 Добро здраве и благоденствие за всички. Първият урок е свързан с борбата с епидемиите, като специално внимание е отредено на заболявания като туберкулоза, хепатит, ХИВ/СПИН, затлъстяване. Засегнати са също имунизациите, спорта и здравословния начин на живот, като решение за борба срещу тези болести. Вторият урок е свързан със зависимостите от психоактивни вещества и борбата с тютюнопушенето, алкохола и наркотиците.
Д-р Пиетро Рани (Италия) дискутира с учениците петте цели, върху които е фокусиран проекта и как да можем да се справим с проблеми като нездравословен начин на живот, неравенството между половете, замърсяването на околната среда и ограничения достъп до модерна електрическа енергия, свръхпроизводство и потребление, обезлесяването и опазване на биоразнообразието.
Веселина Стоянова, ръководител на проекта, демонстрира електронната платформата SUDEGO, на която ще бъдат качени изготвените по проекта специализирани дидактични модули за учители: www.sudego.eu.
ОИЦ – Добрич е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд