…и че въведените мерки са принос за прехода към нисковъглеродна икономика?
Европейският съюз оказва финансова подкрепа на различни институции и организации и ги подпомага в усилията им за въвеждане на мерки за енергийна ефективност. Със средства от европейските фондове са обновени редица публични и частни сгради, като по този начин се подкрепя прехода към нисковъглеродна икономика.
ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В ПУБЛИЧНИ СГРАДИ
Над 7 млн. лв. са инвестициите в енергийно обновяване на сгради, в които се предоставят публични услуги на територията на общините в област Силистра. Мерки за енергийна ефективност са реализирани в сгради от образователната инфраструктура - гр. Главиница и село Богданци, общ. Главиница и гр. Тутракан; читалищата в с. Алеково, община Алфатар и с. Зафирово, общ. Главиница; общински административни сгради – Района служба "Пожарна безопасност и защита на населението" и Областна дирекция по безопасност на храните в гр. Тутракан, сградата на Общинска администрация в Силистра и Природен резерват „Сребърна“. С изпълнение на планираните дейности е положена топлоизолация на външните и вътрешните стени, извършена е подмяна на дограмата, ремонти на покриви, въведено е енергоспестяващо осветление. Изпълнението на проектите спомага за понижаване на годишното енергопотребление на първична енергия от обществените сгради. Дейностите за енергийно обновяване ще удължат живота на сградите, ще намалят разходите за поддръжка и ще осигурят рентабилна експлоатация на общинските сгради.
ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ В УЛИЧНО ОСВЕТЛЕНИЕ
С над 6,7 млн. лв. общините въвеждат и нова интелигентна система за улично осветление. Проектите включват рехабилитация и модернизация на улично осветление чрез подмяна на осветителните тела с комппактни луминисцентни лампи със светодиодни осветители с по-висока ефективност, както и въвеждане на система за контрол, наблюдение и управление на уличното и парково осветление. Това спомага за подобряване качеството на живот на населението, оптимизиране на разходите и осигуряване на допълнителни услуги чрез свързаната осветителна инфраструктура. Високотехнологичните системи позволяват регулиране на количеството светлина съобразно атмосферните условия или по предварително зададен график за всеки ден от годината. Едно от най-важните предимства на тази интелигентна свързаност е възможността за повишаване сигурността в населеното място чрез адаптивен отговор на осветлението към различни извънредни събития. Подобрението на уличното осветление осигурява по-голяма безопасност за гражданите и допринася за намаляване на пътно-транспортните произшествия.
ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ ЗА ГРАЖДАНИТЕ
Принос към прехода към нисковъглеродна икономика са въвеждането на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради и изграждането на малки фотоволтаични системи за еднофамилни жилища.
Над 8,450 млн. лв. са инвестициите в енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради. Въведени са мерки, които допринасят за достигане на по-високо ниво на енергийна ефективност и намаляване на енергийното потребление най-малко клас "С". Изпълнени са и мерки по конструктивно възстановяване/усилване, които са предписани като задължителни в техническите обследвания на сградите.
12 домакинства са се възползвали от възможността да финансират с европейски средства доставка и монтаж на фотоволтаична система, вкл. с възможност за съхранение на енергията, във фамилните си домове. Инвестицията е повече от 276 хил. лв., като домакинствата са, както в общинските центрове, така и в селата.
ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ ЗА БИЗНЕСА
В рамките на 15 проекта за енергийно обновяване за над 19 млн. лв. фирмите изграждат фотоволтаични централи за собствени нужди и локални системи за съхранение на енергията, въвеждат интегрирани мерки за енергийна ефективност в сградите и внедряват енергоефективно ново и модерно оборудване. Инвестициите са в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ върху околната среда и допринасят за екологичния преход на страната. Тяхната реализация допринася за намаляване на годишните въглеродни емисии от бизнес при производство на електрическа енергия, увеличаване на дела на електрическата енергия от възобновяеми източници и интегрирането на производствените мощности в мрежата при гарантиране сигурността и стабилността на електроенергийната система. Чрез реализация на предвидените дейности бизнесът ще съумее да запази и увеличи своята конкурентоспособност, като намали цената на използваната енергия, осигури независимост от колебанията в цените на енергията и намали риска от прекъсвания на електрозахранването.