Ученици от ПГХТТ представиха анализи и идеи за по-чиста околна среда, вдъхновени от реален европейски проект
В Деня на Европа – 9 май, екипът на Областен информационен център – Пловдив и учениците от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника в Пловдив отбелязаха финала на националната кампания „Детективи на европейски проекти“ със събитие, посветено на резултатите от участието на младежите в инициативата.
В рамките на няколко месеца учениците от Клуба по интереси към ПГХТТ, под ръководството на г-жа Евдокия Колева, се запознаха с работата на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България – ИСУН 2020, както и с конкретен европейски проект, реализиран в Пловдив: „Мерки за подобряване на качеството на атмосферен въздух в Община Пловдив, чрез намаляване на емисиите от ФПЧ10 от битовото отопление – фаза 2“, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021–2027 г.
Заедно с експертите от ОИЦ – Пловдив, младежите анализираха етапите на проекта, изготвиха анкети, заснеха видеоклипове и създадоха свои презентации. В хода на работата се проведоха пет срещи, на които учениците участваха активно в дискусии и интервюта с представители на екипа по проекта.
По време на финалното събитие четири отбора представиха своите „разследвания“ в различни формати – от визуални презентации до видеоматериали и журналистически статии. Освен своите анализи, учениците споделиха собствени идеи за проекти и кампании за намаляване на замърсяването на въздуха в града.
Всички участници получиха грамоти и подаръци от екипа на ОИЦ – Пловдив, а от своя страна учениците изненадаха организаторите с лично изготвена брошура със снимки от всички срещи, носеща послания като: „Неформалното образование сближава знанието с реалността!“ и „Бъди част от промяната – стани детектив на европейски проекти!“
Инициативата „Детективите на европейски проекти“, реализирана от мрежата на 27-те Областни информационни центрове в страната, има за цел да насърчи активното гражданство и критичното мислене сред младите хора. Чрез нея учениците не само придобиват знания за европейското финансиране, но и се включват реално в мониторинга на проекти, които имат значение за техния живот и среда.
Областен информационен център – Пловдив е част от мрежата от 27 информационни центъра в страната за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.