Проектът се изпълнява от Българската телеграфна агенция /БТА/ в цялата страна с подкрепата на Европейската комисия.
По време на срещата, в която се включиха представители на държавната и местната власт, на учебни заведения и културни институции от цялата област, взе участие и екипа на Областния информационен център - Търговище.
Участниците дискутираха новостите в Политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 – 2020 г. Специален акцент бе поставен върху уменията като двигател за развитието на регионите и ролята на България и балканските държави за прогреса на Европа.
Управителят на Областния информационен център –Търговище, Пейо Беров представи информация за реализираните проекти в сферата на образованието, обучението и развиването на умения за област Търговище за програмен период 2014-2020г.
Според данните от публичния модул на Информационната система за управление и наблюдения на средствата /ИСУН 2020/ от Европейския съюз в България - по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" в област Търговище са сключени пет договора за близо 800 000 лв. безвъзмездната финансова помощ. По програмата са реализирани интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование, образователна интеграция на учениците от етническите малцинства, повишаване на капацитета на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда.
Над 26 млн. лв. са парите от Оперативна програма "Региони в растеж", като подкрепените договори са 17, посочи управителят на ОИЦ – Търговище. Средствата са вложени в подобряване на енергийната ефективност, модернизацията на образователната и социална инфраструктура.
Безвъзмездната финансова помощ за изпълнение на 21 договора по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси“ за програмния период 2014-2020г., са над 3 млн. лв. Целите, покрити от тези проекти, са свързани с обучения на заети лица, подобряване на знания и умения на персонала, подкрепа за професионална квалификация, посочи Беров. За новия програмен период 2021-2027г, до момента са сключени десет договора на стойност за близо 1 млн. лв., по Приоритет 1 на програмата - "Насърчаване на заетостта и развитие на умения.
Средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост са 10 150 749 лв., с които са реализирани и се изпълняват 49 проекта по процедура "Училищна STEM среда".