ОИЦ СЛИВЕН ПРЕДСТАВИ ПРЕД АКАДЕМИЧНАТА ОБЩНОСТ В СЛИВЕН ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ВИСШИТЕ УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ ПО ДВЕ ЕВРОПЕЙСКИ ПРОГРАМИ

На 3 юли 2025 г. в заседателната зала на Факултет и Колеж – Сливен към Технически университет (ТУ) София се проведе информационно събитие, организирано от екипа на Областен информационен център (ОИЦ), на което присъстваха доц. Ваньо Иванов, ръководител на Факултет и Колеж – Сливен към Технически университет (ТУ) София, Силвия Тодорова, гост-лектор и управител на „Смарт Ес Ай“ ЕООД и член на екипа, подготвил Плана за интегрирано развитие на Община Сливен 2021-2027 г., както и академичният състав на сливенския филиал на ТУ София. Целта на събитието бе представяне на Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. (ПНИИДИТ), както и на Индикативните годишни работни програми (ИГРП) за 2025 г. на ПНИИДИТ и на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. (ПРР), с акцент върху предстоящите процедури и възможностите за висшите учебни заведения.

Доц. Ваньо Иванов откри срещата, като изрази благодарността си към ОИЦ, г-жа Тодорова и всички преподаватели, участници във форума. Той подчерта значимостта на иновациите и сътрудничеството между академичната общност и индустриалния сектор в рамките на предстоящите инициативи. Според него, това сътрудничеството е ключово за ускоряване на процесите на интелигентна трансформация и постигане на устойчиво икономическо развитие.

По време на събитието беше дадена предварителна информация за процедури, които ще играят ключова роля при реализацията на програмите:

Процедура „Зелени и цифрови партньорства за интелигентна трансформация“ на ПНИИДИТ, чиято цел е повишаване на конкурентоспособността на МСП чрез превръщането на „зелените“ предизвикателства във възможности.

Процедура „Програми за сътрудничество за иновации и трансфер на знания и технологии“ на ПНИИДИТ, чиято цел е изграждане на дългосрочно сътрудничество между индустрията, МСП и научните организации и висшите училища и постигане на значителен напредък и принос към регионалната икономика.

Процедура „Подкрепа за научноизследователски проекти във връзка с тематични те области на ИСИС и целите за устойчиво развитие на ООН, с регионално значение за по-слабо развитите региони“ на ПНИИДИТ, чиято цел е осигуряване на подкрепа за изпълнението на научноизследователски проекти с ясен принос към икономическото и цифровото развитие на страната и регионите.

Процедура „Подкрепа за енергийни общности с цел устойчиви и чисти енергийни решения“ на ПРР, чиято цел е въвеждане използването на зелена енергия в крайното енергийно потребление на обществени сгради с цел насърчаване създаването на енергийни общности и повишаване използването на енергията от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), респ. подобряване средата и качеството на живот на населението, а допустими кандидати са всички общини в областите Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и общините Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа (прилежащи към Област Стара Загора, съгласно одобрения Териториален план за справедлив преход), вкл. в партньорство/а с: - други публични органи; - микро, малки и средни предприятия, инвестиращи на територията на общините в областите Кюстендил, Перник и Стара Загора, както и на общините Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа; - висши училища, организации в научно изследователската и развойна дейност.

Процедура „Капацитет за водородна верига на добавена стойност“ на ПРР, чиято цел е насърчаване на създаването на капацитет за водородна верига на добавена стойност, базирани на водород.

Процедура „Подкрепа на научно изследователска и развойна дейност (НИРД)“ на ПРР, чиито цели са създаване и развитие на екипи и звена за НИРД с цел насърчаване на използването на зелени технологии и продукти и подкрепа на икономическата диверсификация и подкрепа за създаването на работещи обединения между бизнеса и академичните среди за бързо изпитване и внедряване на иновативни решения и технологии в местната икономика.

Информационната среща предостави възможност на участниците да се запознаят с механизмите за финансиране на висшите училища и да научат повече за предстоящите процедури по програмите ПНИИДИТ и ПРР.

Областен информационен център Сливен е част от Мрежата от 27 областни информационни центъра за популяризиране на средствата от ЕС в България.