Поканата е насочена към финансиране на проектни предложения в рамките на Приоритетна ос 1: „Конкурентен и иновативен трансграничен регион“, Инвестиционен приоритет 3а: „Популяризиране на предприемаческия дух, по-специално чрез улесняване на икономическото оползотворяване на нови идеи и стимулиране на създаването на нови предприятия, включително чрез бизнес инкубатори“.
Целта на интервенцията: Да се подобрят системите за подпомагане на стартиращи и съществуващи МСП от трансграничната територия чрез създаване на системи и дейности за подкрепа на бизнеса. Очакваните дългосрочни въздействия от проектите са свързани с насърчаване на предприемаческата култура за създаване на нови бизнес инициативи и укрепване на факторите от значение за предприемаческия успех, бизнес стабилността и развитието.
Допустими кандидати: Заинтересовани страни, чиято основна функция (според учредителния им документ) е свързана с предоставяне на подкрепа на предприемачеството. Бенефициери могат да бъдат национални институции с изключителни компетенции в сферата на целите на поканата, публично-правни организации, неправителствени организации, университети, изследователски центрове и други образователни заведения. Дружества с търговски или индустриален характер не са допустими за финансиране.
Всеки проект трябва да включва поне един партньор от всяка от партниращите си държави (България и Гърция), който да има седалище в рамките на допустимата територия на Програмата. При определени условия е допустимо участие и на партньори, локализирани извън допустимата територия. Максималният брой на проектни партньори за едно предложение е шест (6), като всеки партньор трябва да има ясна роля в разработването и изпълнението на проекта. Всеки кандидат може да участва само в едно проектно предложение.
Допустими дейности: Инвестиции в инфраструктура за подкрепа на бизнеса и системи и/или меки мерки, например услуги за крайни потребители – съществуващи бизнеси или потенциални предприемачи.
Бюджет: Общият индикативен бюджет на поканата в 7 000 000 евро, от които 5 950 000 евро са средства от ЕФРР, и 1 050 000 евро са национално съфинансиране от участващите държави -България и Гърция.
Минималният бюджет за проектно предложение е 250 000 евро, а максималният бюджет – 700 000 евро.
Продължителност на проектите: 2 години след датата на подписване на договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
Начин и срок за кандидатстване: Процесът по подаване на проектните предложения включва две фази. За Фаза 1, проектните предложения трябва да бъдат подадени не по-късно от 15:00 часа на 06 септември 2019г. в единичен, запечатан плик. Доказателство за навременно подаване е само входящия номер, издаден от Управляващия орган (УО). Фаза 2 предвижда подаване на проектното предложение чрез интернет базирана платформа MIS, което следва да бъде осъществено на по-късно от 60 дни след датата на уведомителното писмо, с което УО кани съответните партньори да подадат проектното си предложение.
Подробна и актуална информация за условията на поканата и изискванията към кандидатите и проектните предложения може да бъде намерена на официалната интернет-страница на Програмата (http://www.greece-bulgaria.eu/call-for-proposals/7_6th-CALL-FOR-PROJECT-PROPOSALS), както и на страниците на МРРБ и УО (www.interreg.gr).