Областен информационен център – Добрич се включи в семинар "Имам идея", по проект SMART BSnetwork „Мрежа за интелигентно сътрудничество на черноморските общности в трансграничния регион", финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България с бенефициент община Балчик и партньор община Наводари, област Констанца. На събитието, провело се на 13 и 14 юни присъстваха представители на местни и регионални публични власти от Черноморските общини на областите Добрич и Констанца; експерти по общинско планиране, управление на проекти, териториално управление, градска мобилност, околна среда; представители на бизнеса, граждани и медии.
Основната цел на срещата бе да се ангажират активно представителите на общинските администрации и неправителствения сектор в планирането и развитието на трансграничния Черноморски регион.
На участниците бе предложен нов метод на работа и мислене - „Дизайн мислене“, което се фокусира в решаване на даден проблем, като се съобразява и съгласува с хората и техните емоции, нужди и мисли, а не с това какво при дадения проблем не работи, липсва и ограничава. Основните процеси на дизайн мисленето са емпатия, дефиниране на проблема, генериране на идеи, прототип на решението и тестване. Основна особеност на дизайн мисленето е емпатията или изучаване на нуждите на потребителите на дадени услуги и продукти - така нареченото „ влизане в обувките на другия“. Бяха дадени задачи за интервюта по двойки за споделяне на добри примери и за попълване на „Карта на съпричастността“ от гледна точка на потенциален потребител на услуга или продукт - какво мисли, чувства; какво не му харесва и какво би го удовлетворило.
Като краен резултат от семинара се очакваше да се генерират новаторски идеи и участниците да получат нови знания за процес и инструменти за идеи. Идеите трябваше да подпомагат развитието на трансграничния черноморски регион по отношение на градско планиране, околна среда, въвеждане на умни решения и иновативни технологии; да имат устойчив резултат и потенциал за мултиплициране; да са с обществено значение и реално осъществими.
Участниците бяха разделени на 2 групи и на всяка бе дадено предизвикателство: „Маркетинг за общ растеж“ и „Информационна свързаност на територията“. След дискусии за генериране на идеи, последва тяхното приоритизиране по критериите за съотношение между въздействие и усилие. В резултат от българските и румънските участници бяха представени идеи основно в сферата на туризма.
Последва избор на 2 идеи, които имат потенциал да бъдат реално осъществени и биха имали голямо въздействие с малко усилия. За българските участници това бе идеята за разработване на цялостен туристически пакет, а румънските участници избраха идея за създаването на информационни центрове в България и Румъния, в които туристите да получават помощ на родния си език. Тези две идейни предложения ще бъдат доразработени в проекти на предстоящо обучение в края на месец юни в община Наводари. Участници, организатори и лектори изразиха задоволството си от проведеното обучение, получените нови знания и умения за нестандартно мислене и подход към решаване на проблеми и задачи.
Основната цел на проекта „ Мрежа за интелигентно сътрудничество на черноморските общности в трансграничния регион" е да създаде условия за сътрудничеството между публичните администрации в трансграничния регион на черноморските общини в област Добрич и окръг Констанца, да подобри тяхната ефективност и да стимулира участието на частните заинтересовани страни в процеса на вземане на решения. Целта ще бъде постигната чрез включването на поне 10 местни общности, представлявани от публичните администрации и частните заинтересовани страни, в съвместни инициативи и инструменти за хоризонтално трансгранично сътрудничество. Бюджетът на проекта: е 427,222.06 евро и ще приключи на 21.08.2019
Проектът включва дейности като:
- създаване на Мрежа за интелигентно сътрудничество на черноморските общности в трансграничния регион;
- изготвяне на Съвместна стратегия за сътрудничество и териториално развитие на трансграничния черноморски регион,
- създаване на съвместна уеб платформа;
- провеждане на работни срещи и семинари;
- стартиране на Пилотен проект за иновативно електронно управление в община Балчик и община Наводари;
- Оборудване с технически средства.
Повече за проекта може да се научи на електронната му страница: https://www.smartbsnetwork.eu/.
ОИЦ – Добрич е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд
Областен информационен център – Добрич
Тел.: +359 58 602 758
E-mail: oic_dobrich@abv.bg
Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/