От края на месец май 2019 г. Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан" започва изпълнението на проект DiGiPARKS „Създаване на иновативен интегриран туристически продукт между природните паркове „Врачански Балкан“, и „Железни врата“, ROBG-378, Договор № 64582/09.05.2019. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие в рамките на Програмата INTERREG V-A Румъния - България и ще се реализира в партньорство с Дирекция на природен парк „Железни врата" - Република Румъния. Продължителността на проекта е 36 месеца, с бюджет 419 379, 44 евро, от които 356 472, 52 финансиране от ЕС.
Проектът е насочен към двете най-големи защитени територии в трансграничния район -българският Природен парк „Врачански Балкан" - обявен 1989 год. с площ 28 803, 9 ха. и румънският Природен парк „Железни Врата" с обща площ от 115 655 хектара, обявен през 2000 г. Двата парка съхраняват уникално биологично и ландшафт но разнообразие и са сред най-значимите Натура 2000 зони в своите страни.
Обща цел на проекта е насърчаване на съвместно устойчиво и балансирано икономическо развитие на териториите на двата природни парка, чрез диверсифициране на туристическото предлагане и развитие на туризъм, базиран на културното и природно наследство. В рамките на проекта ще бъдат дигитализирани и изработени триизмерни цифрови модели на природните паркове с висока точност и в подходящи мащаби. Ще бъдат дигитализирани всички значими обекти на природното и културното наследство в двата парка -крепости, църкви, манастири, скални феномени, пещери, интерпретативни маршрути, които също ще бъдат ЗД визуализирани. В посетителските центрове на двата парка ще бъдат оборудвани и обзаведени съвременни демонстрационни дигитални зали, в които ще могат да се експонират цифровизираните обекти. Съвременните технологии ще позволяват „полет" над парковете, ,,разглеждане" на интересни ландшафти, избиране и „посещение" на конкретни обекти от културното и природно наследство във виртуална реалност, ,,разходка" по конкретен туристически маршрут и др. Ще бъде създаден иновативен дигитален уеб-портал с виртуална видео разходка из природни и културни обекти в двата парка, виртуална изложба на музеите от областта, база данни с дигитализирани експонати, представяне на традициите и обичаите на хората от трансграничния регион.