ТРАНСГРАНИЧЕН ПРОЕКТ „ЕКОТУРИЗЪМ ПО ДУНАВ“ ОТЧЕТЕ РЕЗУЛТАТИТЕ СИ В РУСЕ

Разработена е трансгранична мрежа от местни публични служители, способни да управляват развитието на устойчив туризъм в Дунавския регион. Тя е резултат от приключилия проект „Екотуризъм по Дунав“, финансиран по Програма „ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България“ 2014 -2020. Партньори по проекта са: румънската Асоциация „Достъп за всички“,  Министерството на туризма (Румъния), Агенция за развитие на човешките ресурси, гр. Русе (България) и Министерството на туризма на Република България. Общата стойност на проекта е 735 766 евро, от които 85 % са безвъзмездна помощ от Европейския фонд за регионално развитие ( ЕФРР).

Целта на проекта е да подобри капацитета на публичната администрация и гражданското общество в трансграничната територия при идентифициране на средства за развитие на екотуризма, откриване на финансови източници, разписване и успешно изпълнение на трансгранични проекти, стана ясно на заключителната пресконференция днес в русенския хотел „Рига“. В нея взеха участие Дан Хатиегану от Асоциация „Достъп за всички“ в Констанца и Даниела Ненкова от Министерството на туризма.

Основните дейности по проекта са свързани с обучения на тема екотуризъм, обособени в 5 модула -  „Критерии и сертифициране на устойчив туризъм“, „Управление на устойчиви туристически дестинации“, „Използване на ръководствата за екотуризъм“, „Разработване на инфраструктура за устойчив туризъм“ и „Система за показатели за устойчив туризъм“. Участниците са общински служители и представители на неправителствени организации от 8 български области и 7 румънски окръга.

В рамките на проекта са идентифицирани законовите бариери за развитието на основни туристически инфраструктури в трансграничния дунавски регион, като зелени пътища, кейове, инфраструктура за наблюдение.  Проучена е системата за трансгранична статистика. Друг резултат са създадените 10 туристически трансгранични продукта. За участниците в проекта, за журналисти, блогъри, фотографи и туроператори са осъществени два тура до забележителностите в региона Румъния – България. В резултат са създадени интересни статии и пътеписи, снимки, видеа, които популяризират природните и културни ценности от двете страни на Дунав, някои от които са слабо познати, като например манастирите в българския Северозапад. Изпълнителите на проекта споделиха, че в резултат някои туроператори вече предлагат на туристите нови дестинации, вдъхновени от преживяното.

Повече информация за проекта и неговите резултати на интернет страницата http://www.danube-ecotourism.com.