Целта на процедурата е подобряване на природозащитното състояние на видове защитени птици, чрез изпълнение на мерки от четири действащи към момента планове за управление на защитени зони и осем плана за действие за видове.
Допустими бенефициенти са структури/звена в структурата на МОСВ и МЗХГ (ИАГ и нейните структури), отговорни за формиране, прилагане и изпълнение на политиката в областта на Натура 2000 за подобряване на природозащитното състояние на видове и природни местообитания, юридически лица с нестопанска цел, общини, научни институти.
Допустими дейности от мярка 109 „Инвестиции в консервационни дейности за поддържане/ подобряване на природозащитното състояние на видове и природни местообитания“ от НПРД. В изпълнение на план за действие за вид – едно проектно предложение за един вид или повече от едно проектно предложение, всяко от тях за различен вид. Проектното предложение задължително трябва да включва всички определени за изпълнение мерки от съответния план за действие за всички зони, съгласно Приложение № 1 „Планове за действие за видове и допустими мерки“ към раздел 28 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“. В изпълнение на план за управление на защитена зона за опазване на дивите птици – само едно проектно предложение, което задължително следва да включва всички определени за изпълнение мерки от един или повече планове във всички определени райони от зоната, съгласно Приложение № 2 „Планове за управление на защитени зони и допустими мерки“ към раздел 28 от насоките за кандидатстване, част „условия за кандидатстване“.
Максимален общ бюджет по процедурата е в размер на 9 141 202 лв. Крайният срок за подаване на документи е 24 октомври 2019 г. Кандидатстването е изцяло електронно, чрез информационната система ИСУН 2020. Там е поместен и пълният пакет с документи -https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/0220bb6a-12fc-4b37-9b60-fcf443ac0074. Продължителност на проектите е в зависимост от характера на предвидените в проектите дейности, но не по-късно от 31.12.2023 г.
Повече информация за процедурата може да се получи в офиса на ОИЦ – Кюстендил, ул. Патриарх Евтимий № 18 (сградата на читалище „Братство“) или на тел.: 078 52 02 12.