МИГ Завет – Кубрат разработи нов проект по подмярка 19.3

Местна инициативна група (МИГ) Завет – Кубрат подготви проект „Нови възможности за биологично земеделие – местни селскостопански продукти с добавена стойност”. Проектът е за вътрешнотериториално и транснационално сътрудничество по подмярка 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи” от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” на ПРСР 2014 - 2020 г.

Общата цел на проекта е: Подкрепа за развитие на биологичното земеделие като елемент от устойчивото развитие на селските райони и производството на местни продукти с висока добавена стойност и утвърждаване на европейското измерение в управлението на биологичното земеделие.

Специфичните цели на проекта са:

  • Да се систематизира и  представи на достъпен език богата и актуална информация  за предимствата и възможностите за развитие на биоземеделие;
  • Да се систематизират и популяризират добри европейски практики в развитието на биоземеделски дейности;
  • Да се търсят решения на проблемите свързани с маркетинга на органични земеделски продукти;
  • Да се изгради капацитет за развитие на биологичното земеделие като се повишат знанията и уменията на биологичните производители за управление на техните стопанства.

Проектът ще бъде осъществен в партньорство с Местна група за действие НАТИБЛЕЙ от Италия и Местна група за действие Сдружение ТЕРАС ДЕ КОМПОСТЕЛА от Испания, за целта на което е изготвено Споразумение за партньорство. Той е насочен към земеделски производители и преработватели на биологична продукция, както и към институции директно или косвено ангажирани в развитието на биоземеделски дейности на територията на партниращите МИГ.

В резултат на изпълнението на проекта ще се повиши осведомеността на една голяма група от земеделски производители,  предприемачи, експерти, работещи в областта на биоземеделието, представители на местните власти и институции от териториите на партниращите МИГ по отношение на предимствата, възможностите и перспективите в развитието на сектора в ЕС и конкретно в целевите територии. Ще бъдат създадени нови международни контакти между производители и търговци в сектор, които ще способстват за маркетинга и реализацията на биологична продукция на производители и преработватели.

Реализацията на този проект ще утвърди партниращите МИГ като ефикасно действащи структури за управление развитието на селските райони, акцентирайки на приноса им в развитието на биологичнотото земеделие.

Проектът е в съответствие със стратегията за ВОМР на МИГ Завет-Кубрат, която определя развитието на биоземеделието като фактор за устойчиво социално–икономическо развитие и висок жизнен стандарт на територията на МИГ.

Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.