ПЪРВАТА ПОКАНА ПО ФИНАНСОВИЯ МЕХАНИЗЪМ НА ЕИП ПРЕДИЗВИКА ИНТЕРЕСА НА РУСЕ

Екип на Министерството на културата представи днес в Русе условията за кандидатстване по първата покана за набиране на проектни предложения по Резултат 2 „Подобрен достъп до култура и изкуства“ по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Темата предизвика интереса на културни институти и културни дейци, неправителствени организации и други публични организации. Русе е един от 10-те центъра, в които се провежда информационната кампания за популяризиране на посочената възможност за финансиране на различни видове изкуства и културни събития.

Настоящата покана е първата, до края на програмата през 2024 г. ще има още 5 покани“, анонсира нейният ръководител зам.-министър Амелия Гашева.  Проектните предложения по нея ще се подават  само по електронен път чрез платформата ИСУН 2020, съобщи още тя. И препоръча всеки, който има от нужда от техническа помощ за това,  да се обръща към експертите на Областния информационен център – Русе., които помогнаха и за организация на настоящата информационна среща.  

По Резултат 2 „Подобрен достъп до култура и изкуства“ ще бъдат подкрепени проекти, които създават различни артистични и творчески събития, фестивали, пърформанси, изложби и други инициативи, които съживяват периферните пространства и се превръщат в притегателна точка за нови публики. Могат да кандидатстват публични организации, направителствени организации (ЮЛНЦ ), музеи, библиотеки, галерии, читалища. Партньорството е допустимо, като партньорите могат да бъдат български или от държавите донори – Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.

Бенефициентите трябва да участват със съфинансиране  10 % от стойността  на проекта.  Този размер може да бъде намален до 5 %, ако организацията докаже непаричен принос – участие със зали, доброволци и др. Координаторът на програмата Пламен Панов разясни подробно и  останалите подробности от условия за кандидатстване. 

Бюджетът на поканата е 1 582 353 евро. Стойността на един проект може да е минимум 50 000 евро, а  таванът му - 200 хиляди евро. Крайният срок за подаване на проектните предложения чрез ИСУН 2020 е 3 декември 2019 г.  В платформата е публикуван и целият пакет документи, с които кандидатите трябва да се запознаят.