ДИГИТАЛНА КАРТА ЗА РИБОЛОВНИ МАРШРУТИ В ДУНАВСКИЯ РЕГИОН СЪЗДАДОХА ПО ПРОГРАМА INTERREG V-A РУМЪНИЯ – БЪЛГАРИЯ

оследна информационна среща по проект „Любителски риболов по Дунав: Дунавски риболовни маршрути“ се проведе в Русе в хотел „Бистра и Галина“ с участието на различни заинтересовани страни, в т.ч. и на представители на Областния информационен център – Русе.

Проектът за любителски риболов по река Дунав има за цел да подобри устойчивото използване на природното наследство и ресурси чрез разработване на общи туристически продукти, основаващи се на любителски риболов. Той се изпълнява от русенската фондация „Идеин“ в партньорство с Асоциация за устойчиво развитие – Слатина, Румъния. Финансира се от програма Interreg V-A Румъния – България 2014 - 2020. Общата му стойност е 421 888,15 евро, от които 358 604,92 евро са от Европейския фонд за регионално развитие.

В рамките на информационната среща водещият партньор, фондация „Идеин“, представи изготвените по проекта онлайн платформа и мобилно приложение „Дунавски риболовни маршрути“ – интерактивна дигитална карта, която предоставя информация за местата за риболов и пътешествия по поречиенто на река Дував и в целия трансграничен регион.

Уникалната дигитална карта дава възможност на всеки любител на риболова или просто почитател на природата да избере своето любимо място на територията на 7 румънски окръга и 8 области в България. Чрез нея той може да изебере подходящ водоем според вида на рибата, която иска да лови, да научи кой е най-добрият метод за риболов, каква стръв му у необходима, дали наблизо има риболовен магазин, къде може да се издаде разрешително за риболов. Картата позволява да се научи дали в района има възможност за къмпингуване или пък наблизо има хотел или къщи за гости, заведения за хранене. Интересно и полезно е, че всеки, който желае, след като се ригистрира, може да качи информация за свое любимо място за риболов, освен това може да обогати платформата, като сподели своя интересна лична история, съвети или пък информация за съществуващи културни и исторически забележителности в района, вкл. снимки и видеа. Тук може да се научи дори прогнозата за времето. Платформата е и начин туристическият бизнес да си направи реклама, като сподели информация за аткракции, места за настаняване, за хранене и друга полезна информация. Дигиталната карта дава възможност за непрекъснато допълване, достъпна е на три езика – български, румънски и английски. Скоро тя ще бъде интегрирана с други две туристически платформи, което допълнително ще увечили информационната й стойност и популярността й.

Организаторите на информационната среща разказаха още интересни подробности от проведелия се през септември Фестивал на любителския риболов в България и Румъния. Идеята на организаторите е да предложат забавления и отдих на открито за цялото семейство, да се обърне внимание на опазването на околната среда и рибните ресурси.

Проведени състезания по риболов за жени, деца и мъже; организирани са забавления и атракции за деца и възрастни, включващи игри с балони,  занимания по моделиране на корабни макети и др. В програмата са включени изпълнения на танцови и певчески фолклорни състави, както и приготвяне и дегустация на рибена чорба. В Румъния фестивала е проведен на брега на езеро Фрасинет ,близо до с. Добрословени, окръг Олт, а у нас - в Лесопарк „Липник“, село Николово, край Русе. Над 1000 участници и зрители са участвали в събитията от двете страни на Дунава. Амбицията е фестивалът да стане ежегоден.